Czy darowizna nieruchomości na rzecz gminy jest zwolniona z podatku VAT?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że darowizna nieruchomości przez Powiat na rzecz Gminy jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Darowizna nieruchomości na rzecz Gminy

Starosta złożył wniosek do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie interpretacji przepisów podatkowych. W wniosku Starosta przedstawił opis zdarzenia przyszłego. 

Właścicielem nieruchomości niezabudowanej jest Skarb Państwa. Zgodę na darowiznę ww. nieruchomości z przeznaczeniem jej na urządzenie: zieleni, placu zabaw, miejsca wypoczynku, terenowych urządzeń sportowych, infrastruktury technicznej, ciągu pieszo – rowerowego oraz ulic wewnętrznych i bezpłatnych parkingów wyraził swym zarządzeniem pewien Wojewoda. 

Planowane jest dokonanie darowizny tej nieruchomości na rzecz Gminy na podstawie umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego. W imieniu Skarbu Państwa ww. darowizny dokona Starosta.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy Powiat przekazując nieodpłatnie nieruchomość na rzecz Gminy (…) powinien naliczyć podatek VAT od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług? 

Zwolniona z podatku VAT

W odpowiedzi na zapytanie Starosty Dyrektor KIS stwierdził, że darowizna nieruchomości, która ma zostać przekazana nieodpłatnie na rzecz Gminy jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

"Wobec powyższego należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, że darowizna nieruchomości jest niewątpliwie czynnością cywilnoprawną (nie zaś publicznoprawną), dla zamierzonej czynności Powiat będzie występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Mając na uwadze okoliczności sprawy w świetle powołanych przepisów uznać należy, że czynność nieodpłatnego przekazania w formie darowizny działki niezabudowanej nr (…) na rzecz Gminy (…), nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W analizowanej sprawie nie jest bowiem spełniony warunek określony w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, ponieważ – jak wskazaliście Państwo we wniosku – z tytułu nabycia ww. działki o numerze (…) nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego." - wskazał wnioskodawca, do czego przychylił się Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Powiat nie jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT od wartości nieruchomości, która ma zostać przekazana nieodpłatnie na rzecz Gminy.

 Interpretacja ta ma bezpośrednie skutki dla pytającego, który nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z podatkiem VAT. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.403.2023.2.EW

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...