Czy prowadząc gospodarstwo rolne można liczyć na zwolnienie z PIT za wynajem pokoi gościnnych?

wieś domki / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że jeżeli wnioskodawca będzie prowadził gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, to dochody przez niego uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych po spełnieniu określonych warunków będą mogły być zwolnione z PIT, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT.

Wynajem pokoi gościnnych a zwolnienie z PIT

Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie najmu nieruchomości oraz nie uzyskuje przychodów z najmu/dzierżawy innych nieruchomości. Zainteresowany zamierza utworzyć gospodarstwo rolne i na jego terenie wznieść 5 domków mieszkalnych. Planuje on udostępniać budynki gościom odwiedzającym w celach turystyczno-wypoczynkowych, świadcząc na ich rzecz usługi zakwaterowania i najmu krótkoterminowego. Domki mieszkalne będą położone na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Domki będą wynajmowane wyłącznie osobom przebywającym na wypoczynku. Wnioskodawca będzie wynajmował wskazane budynki na czas od dwóch do czternastu dni, a wynajem nie będzie nosił znamion wynajmu długoterminowego. Gospodarstwo, które zamierza prowadzić, będzie gospodarstwem rolnym w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Zainteresowany uważa, że świadczone usługi najmu budynków składających się z jednego pokoju i łazienki, będą zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Zwrócił się on do organu podatkowego z pytaniem, czy przedstawione przez niego stanowisko jest prawidłowe. 

Wynajem pokoi gościnnych w gospodarstwie rolnym zwolnione z PIT

Według KIS, jeżeli wnioskodawca faktycznie będzie prowadził gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, to dochody przez niego uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w liczbie nie większej niż 5 w domkach mieszkalnych położonych na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku, zwolnione będą z PIT, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT.

Organ podatkowy zaznaczył, że zgodnie z ww. uregulowaniem, dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku, mogą być zwolnione z opodatkowania, jeżeli najem będzie dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych, budynki mieszkalne, w których będą znajdować się wynajmowane pokoje będą położone na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym (w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym), przedmiotem usług będzie najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku (ewentualnie wraz z wyżywieniem tych osób), a liczba wynajmowanych pokoi nie będzie przekraczać 5.

Na podstawie udzielonej interpretacji KIS, podatnik może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Z uwagi na powyższe organ uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Źródło: Zwolnienie od opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.437.2023.4.MAP

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...