Czy wspólne posiadanie lokaty z wujem skutkuje obowiązkiem opodatkowania darowizny?

Oszczędności, lokaty / Oszczędności, lokaty / ShutterStock

Zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej samo wspólne posiadanie lokaty bankowej z wujem, nawet jeśli środki na tej lokacie pochodzą wyłącznie od wuja, nie skutkuje automatycznie obowiązkiem opodatkowania darowizny.

Wspólna lokata bankowa z wujem

Wnioskodawczyni jako polska obywatelka podlega opodatkowaniu w Polsce od wszystkich dochodów. Po śmierci siostry swojego wuja, z którym prowadziła gospodarstwo rolne, wuj postanowił zabezpieczyć swoje środki na lokatach bankowych. W efekcie, wuj zdecydował się na zamknięcie swoich dotychczasowych lokat i otwarcie nowej, na której to lokacie wnioskodawczyni została współwłaścicielką. Kluczowym był fakt, że wszystkie środki na tej lokacie pochodziły wyłącznie od wuja.

Wnioskodawczyni zadała następujące pytania:

  1. Czy wspólne posiadanie lokaty bankowej z wujem, zasilonej jedynie przez wuja, skutkuje obowiązkiem zgłoszenia darowizny oraz opodatkowaniem?
  2. Czy wypłacanie środków z tej lokaty na rzecz wuja rodzi obowiązek zgłoszenia darowizny?
  3. Czy korzystanie ze środków na lokacie oraz z konta bankowego wuja, na jego polecenie, rodzi obowiązek opodatkowania?

Pani składająca wniosek była zdania, że samo współposiadanie lokaty bankowej nie skutkuje obowiązkiem opodatkowania darowizny. Nie uważa się ona za właściciela środków na lokacie, lecz jedynie za współposiadacza. Podkreślono, że nie doszło do zawarcia umowy darowizny, a posiadanie dostępu do środków na lokacie jest wynikiem umowy bankowej.

KIS: posiadanie wspólnej lokaty bankowej to nie darowizna

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej odpowiedzi na postawione pytania odniosła się do przedstawionego stanu faktycznego oraz argumentacji wnioskodawcy. W odpowiedzi na pierwsze pytanie, organ podatkowy wyjaśnił, że samo posiadanie wspólnej lokaty bankowej, nawet jeśli środki na niej pochodzą wyłącznie od jednej osoby, nie jest równoznaczne z dokonaniem darowizny. Istotne jest bowiem, aby spełnione były przesłanki darowizny określone w Kodeksie cywilnym, tj. bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. W kontekście przedstawionego stanu faktycznego, nie doszło do takiego świadczenia, ponieważ środki na lokacie nadal są własnością wuja.

Co do drugiego i trzeciego pytania, organ podatkowy stwierdził, że skoro wnioskodawca wypłaca środki wyłącznie na polecenie wuja i jedynie na jego potrzeby, to nie doszło do przysporzenia majątkowego kosztem majątku wuja.

Na podstawie przedstawionej interpretacji wynika, że samo wspólne posiadanie lokaty bankowej nie rodzi obowiązku opodatkowania darowizny. Kluczowe jest ustalenie, czy doszło do bezpłatnego przysporzenia majątkowego. W opisanej sytuacji, mimo współposiadania lokaty, nie doszło do takiego przysporzenia na rzecz wnioskodawcy.

Źródło: Nie powstanie obowiązek złożenia deklaracji zgodnie z art. 17a ustawy o PSD w związku z utrzymaniem darowizny, bowiem na podstawie przedstawionych zda... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.131.2023.2.JS

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...