Czy nagrody w formie wypłaty pieniężnej dla pracowników stanowią przychód z innych źródeł?

pieniądze / pieniądze / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że otrzymane nagrody należy rozliczyć w Polsce jako przychód z innych źródeł, ponieważ spółka polska dokonuje faktycznych wypłat, choć kalkulacja nagród jest przeprowadzana przez spółkę amerykańską.

Otrzymanie nagrody, a przychód z innych źródeł 

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym zatrudnionym w polskiej spółce. Podatnik należy do międzynarodowej grupy, na czele której stoi amerykańska spółka notowana na giełdzie w USA. Spółka amerykańska oferuje program motywacyjny dla pracowników, w ramach którego pracownicy mają możliwość nabycia akcji spółki amerykańskiej. Wnioskodawca został objęty programem jako pracownik spółki polskiej. Program ma na celu nagradzanie pracowników za osiąganie celów krótkoterminowych, a nagrody mogą przyjmować formę wypłaty pieniężnej. Wnioskodawca zatrudniony jest w spółce polskiej od 2011 roku, a nagrody są przyznawane corocznie.

Wypłata pieniężna w ramach planu zależy od okresu zatrudnienia w grupie, wyników finansowych departamentu, do którego należy uczestnik, i wyników całej grupy. Spółka polska dokonuje wypłat, ale kalkulacja nagrody jest dokonywana przez spółkę amerykańską.

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy w przypadku otrzymania nagrody lub jej części w formie wypłaty pieniężnej stanowi ona dla podatnika tzw. przychód z innych źródeł pochodzący od spółki amerykańskiej? Wnioskodawca uważa, że otrzymywane nagrody stanowią przychód z innych źródeł.

KIS: otrzymane nagrody są traktowane jako przychód z innych źródeł

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczenia otrzymanych nagród w Polsce jako przychód z innych źródeł, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS zaznaczyła, że wartości nagród są kalkulowane przez spółkę amerykańską, ale faktyczne wypłaty dokonuje spółka polska. Oznacza to, że spółka polska jest odpowiedzialna za realizację płatności, choć kalkulacja nagród jest przeprowadzana przez spółkę amerykańską.

Organ podkreślił, że międzynarodowa umowa o uniknięciu podwójnego opodatkowania między Polską, a Stanami Zjednoczonymi Ameryki (USA) ma wpływ na kwestie opodatkowania w sytuacji, gdy wnioskodawca jest obywatelem Polski, ale otrzymuje nagrodę w formę pieniężnej z USA. W umowie między Polską a USA  zawarte są klauzule, które chronią wnioskodawcę przed podwójnym opodatkowaniem.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.596.2023.1.GG

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...