Czy zwrot nienależnie pobranej odprawy umożliwia odzyskanie zapłaconego podatku?

praca kobieta problem / shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której nie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawczyni dotyczącym zwrotu nienależnie otrzymanego świadczenia. Organ jest zdania, że wnioskodawczyni powinna zwrócić całą sumę, uwzględniając pobraną zaliczkę na podatek dochodowy. Zwrot powinien znaleźć odzwierciedlenie w zeznaniu za 2022 rok, a ewentualna różnica może być rozłożona na następne 5 lat podatkowych.

Skutki podatkowe zwrotu nienależnie pobranej odprawy

W 2020 r. wnioskodawczyni została zwolniona z pracy i otrzymała odprawę z tytułu zwolnień grupowych w kwocie netto 16 011,66 zł. Kwota brutto, czyli przed potrąceniem podatku dochodowego od osób fizycznych, odprawy wynosiła 19 290,66 zł. W marcu 2022 r. wyrokiem sądu wnioskodawczyni została przywrócona do pracy i zwróciła kwotę netto odprawy. Od dochodu wykazanego w PIT-11 za 2022 r. nie została odjęta kwota zwrotu odprawy. Zaliczka na podatek w PIT-11 za 2022 r. została uwzględniona o wartości odpowiadającej kwotom faktycznie wypłaconych należności za 2022 r.

Wnioskodawczyni twierdzi, że ma prawo złożyć korektę zeznania podatkowego za 2022 r. i pomniejszyć dochód o część zwróconej odprawy do wysokości zapłaconego podatku za 2022 r., a zgodnie z art. 26 ust. 7h ustawy o PIT kwota, o której mowa w ust. 1 pkt 5 tej ustawy, przekraczająca kwotę dochodu, o którym mowa w ust. 1, może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych. 

Pozostałą część zwróconej odprawy może odliczyć od dochodu uzyskanego w kolejnych latach 2023-2026. Zdaniem wnioskodawczyni powinna ona otrzymać zwrot nadpłaconego podatku od nienależnego dochodu, który oddała pracodawcy w marcu 2022 r. w rozliczeniach rocznych PIT/O, aż do odzyskania pełnej kwoty zapłaconego podatku w 2020 r. Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.

KIS: stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe

Dyrektor KIS odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdził, że stanowisko podatniczki we wniosku jest nieprawidłowe. Organ wyjaśnił, że w sytuacji, gdy otrzymany przez wnioskodawczynię przychód okazał się nienależny, to powinna ona dokonać jego zwrotu w pełnej wysokości. Przychodem wnioskodawczyni była cała kwota otrzymanej odprawy, a skoro to świadczenie było nienależne, to należało je zwrócić w pełnej wysokości, nie pomniejszając go o pobraną przez płatnika zaliczkę na podatek dochodowy

W przypadku, gdy wnioskodawczyni nie zwróciła całej kwoty, można odliczyć jedynie tę część świadczenia, którą rzeczywiście zwróciła pracodawcy, jako częściowy zwrot kwoty przychodu, w której zawiera się podatek. Kwotę zwróconą w danym roku podatkowym należy wykazać w zeznaniu składanym za 2022 r. oraz w załączniku PIT/O w pozycji "Zwrot nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nie zostały one potrącone przez płatnika".

KIS podkreśliła, że przypadku, gdy kwota odliczenia przekracza kwotę dochodu uzyskanego przez podatniczkę w danym roku (2022), kwota ta będzie mogła zostać odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych, tj. w latach 2023-2027. W sytuacji, gdy zastosowanie art. 26 ust. 7h ustawy o PIT jest niewystarczające bądź niemożliwe, np. z racji nieosiągania żadnych dochodów, wówczas kwota podatku zapłaconego od świadczenia, które zostało zwrócone jako nienależne, przy braku możliwości odliczenia jej na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, staje się nadpłatą, a podatniczka ma prawo złożyć wniosek do urzędu skarbowego o jej stwierdzenie w trybie art. 74a ustawy Ordynacja podatkowa.

W konkluzji wnioskodawczyni ma prawo do zmniejszenia dochodu z tytułu zwrotu odprawy, ale w sposób inny niż opisany w jej wniosku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.289.2023.2.ŁS

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...