Czy można dokonać korekty deklaracji podatkowej o fakturę korygującą po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego?

VAT, faktura / VAT, faktura / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w interpretacji podatkowej z 25 sierpnia 2023 r. wyjaśnia, że nie można dokonać korekty deklaracji podatkowej o fakturę korygującą sprzedaż z 2015 r., ponieważ na dzień wydania interpretacji upłynął termin 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, uprawniający do złożenia korekty deklaracji podatkowej.

Korekta deklaracji podatkowej o fakturę korygującą 

Wnioskodawca, będący spółką z siedzibą w Polsce, jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej zajmującej się inżynierią procesową i automatyką. Spółka jest producentem maszyn i urządzeń stosowanych w różnych branżach. W listopadzie 2015 roku spółka sprzedała towar kontrahentowi, którego jakość okazała się niezadowalająca. W rezultacie, spółka zobowiązała się do skorygowania wartości transakcji i wystawiła fakturę korygującą w grudniu 2018 roku. Spółka nie uwzględniła jednak tej faktury w deklaracji podatkowej za ten okres. Spółka chciała się dowiedzieć czy może do końca roku 2024 dokonać korekty deklaracji podatkowej za miesiąc grudzień 2018 r. i ująć w niej fakturę korygującą, wystawioną w grudniu 2018 r., a tym samym obniżyć podstawę opodatkowania i podatek należny za ten okres rozliczeniowy o kwotę wynikającą z tej faktury korygującej.

Stanowisko KIS

KIS potwierdza, że faktury korygujące wystawiane są w sytuacjach, gdy konieczne jest sprostowanie wcześniej wystawionych faktur lub dokonanie korekty podatku. Jednak ważnym aspektem jest termin wystawienia faktury korygującej. Faktura korygująca musi być wystawiona przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W Polsce, termin przedawnienia zobowiązań podatkowych wynosi 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. W praktyce oznacza to, że faktura korygująca musi być wystawiona i uwzględniona w deklaracji podatkowej przed upływem tego terminu. W przeciwnym razie zobowiązanie podatkowe ulegnie przedawnieniu, a podatnik nie będzie mógł skorygować swojej deklaracji ani odzyskać nadpłaconego podatku.

W sytuacji opisanej przez spółkę zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu. "Podsumowując, w odpowiedzi na Państwa pytanie należy wskazać, że Spółka nie może dokonać korekty deklaracji podatkowej za miesiąc grudzień 2018 r. i ująć w niej faktury korygującej o nr (…), wystawionej 12 grudnia 2018 r., a tym samym obniżyć podstawy opodatkowania i podatku należnego za ten okres rozliczeniowy o kwotę wynikającą z tej faktury korygującej, gdyż zobowiązanie podatkowe wynikające ze sprzedaży (...) dokonanej w roku 2015 - zgodnie z art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa - uległo przedawnieniu."- ocenił organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.324.2023.1.HW

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...