Czy małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą muszą rozliczać podatek dochodowy od przychodów z nieruchomości wspólnej?

senior, para, kobieta i mężczyzna, Fotolia / senior, para, kobieta i mężczyzna, Fotolia

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że jeśli pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa, a dochody z najmu należą do majątku wspólnego małżonków, podobnie jak przedmiot najmu, to podatnik - małżonek, może złożyć oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów z najmu. W takim przypadku będzie zobowiązany do rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od całości przychodów z najmu.

Najem prywatny nieruchomości

Wnioskodawcą jest polski rezydent podatkowy, który nie prowadzi działalności gospodarczej. W 1979 roku zawarł on małżeństwo z osobą będącą również polskim rezydentem podatkowym. Ich majątek wspólny obejmuje między innymi nieruchomość, na której znajduje się ośrodek zdrowia i apteka. Małżonka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą świadczącą usługi medyczne od 1999 roku. Małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej. 

W 2008 roku małżonka nabyła prawo użytkowania wieczystego tej nieruchomości na potrzeby swojej działalności gospodarczej. Jednak w przyszłości małżonka planuje wycofać się z działalności i przenieść nieruchomość do majątku prywatnego. Mimo to, nieruchomość nadal będzie wynajmowana, ale jako najem prywatny, a nie w ramach działalności gospodarczej małżonki. 

Wnioskodawca chciał uzyskać informację dotyczącą rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od całości przychodów z tytułu najmu. Zadał więc pytanie: Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, po złożeniu odpowiedniego oświadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 6 ustawy o ryczałcie, będzie Pan zobowiązany do rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od całości przychodów z najmu?

Rozliczenie zryczałtowanego podatku dochodowego od całości przychodów z najmu

W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, Dyrektor KIS powołał się na art. 12 ust. 6 ustawy o ryczałcie. Zgodnie z interpretacją, jeśli pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa, a dochody z najmu należą do majątku wspólnego małżonków, podobnie jak przedmiot najmu, to podatnik może złożyć oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów z najmu. W takim przypadku będzie zobowiązany do rozliczania całości tych przychodów.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od całości przychodów z najmu nieruchomości, nawet jeśli ta nieruchomość była wspólna dla małżonków, z czego jedno z małżonków prowadziło działalność gospodarczą. Oznacza to konieczność rozliczenia podatku dochodowego zgodnie z ogólnymi obowiązującymi zasadami. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.477.2023.1.ID

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...