Czy stowarzyszenie jest zobowiązane do podawania nazwy prowadzonego warsztatu terapii zajęciowej na fakturach VAT?

VAT, faktura / VAT, faktura / Shutterstock

Stowarzyszenie prowadzące warsztat terapii zajęciowej zwróciło się do Krajowej Izby Skarbowej (KIS) w celu wyjaśnienia kwestii dotyczącej nazwy nabywcy na fakturach VAT. Czy stowarzyszenie jest zobowiązane do podawania nazwy stowarzyszenia z dopiskiem "warsztat terapii zajęciowej" czy wystarczy sama nazwa stowarzyszenia? KIS w swojej interpretacji wskazało, że wystarczającym jest podanie na fakturach VAT nazwy stowarzyszenia jako jednostki prowadzącej warsztat.

Nazwa nabywcy na fakturach VAT

Stowarzyszenie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym prowadzi warsztat terapii zajęciowej, który otrzymuje dofinansowania od podmiotów zewnętrznych Zgodnie z art. 10a ust. 1 ustawy o VAT, warsztat oznacza wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Po wykorzystaniu dofinansowania, warsztat jest zobligowany do rozliczenia się z otrzymanego wsparcia i przedstawienia dokumentacji, w tym faktur VAT. Niektóre podmioty wymagają, aby na fakturach VAT obok nazwy stowarzyszenia umieścić dopisek "warsztat terapii zajęciowej". Stowarzyszenie zwróciło się do KIS z pytaniem, jaką nazwę nabywcy na fakturach VAT powinno podawać kontrahentom.

Stanowisko KIS

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. KIS w odpowiedzi na zadane pytanie stwierdza, że w przypadku stowarzyszenia, na fakturze VAT powinna być ujęta nazwa podmiotu ujawniona w Krajowym Rejestrze Sądowym. Warsztat terapii zajęciowej nie posiada osobowości prawnej i nie ma odrębnego od stowarzyszenia nr NIP. Zatem stowarzyszenie powinno wystawiać faktury na siebie jako jednostkę prowadzącą warsztat terapii zajęciowej. KIS podkreśla jednak, że umieszczenie dopisku w opisywanej postaci nie dyskwalifikuje faktury jako dokumentu będącego potwierdzeniem rzeczywistej transakcji gospodarczej. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.342.2023.2.DP

Zobacz także: Terapia zajęciowa

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...