Czy można otrzymać zwolnienie podatkowe od darowizny nieruchomości od siostry?

najem, wynajem, mieszkanie / najem, wynajem, mieszkanie / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że siostra przyszłej obdarowanej może być wyłącznym darczyńcą, pod warunkiem zgody jej małżonka. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie lokalu mieszkalnego od rodzeństwa jest objęte zwolnieniem podatkowym. Dzięki temu, Wnioskodawczyni nie będzie musiała płacić podatku od darowizny, jeśli otrzyma nieruchomość od swojej siostry.

Darowizna lokalu mieszkalnego

Wnioskodawczyni planuje przystąpić do czynności prawnej darowizny, której przedmiotem będzie lokal mieszkalny będący własnością jej siostry i jej męża. Nieruchomość ta stanowi składnik majątku wspólnego siostry Wnioskodawczyni i jej małżonka. Małżonek darczyńcy nie będzie stroną umowy darowizny, a wyłącznie wyrazi zgodę na dokonanie wskazanej czynności prawnej w myśl art. 37 § 1 pkt 4 KRiO.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawczyni (jako przyszła obdarowana) będzie uprawniona do skorzystania, w stosunku do całości darowizny w postaci lokalu mieszkalnego otrzymanej z majątku wspólnego siostry, ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jako nabycia rzeczy wyłącznie od swojego rodzeństwa (siostry)?

Podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn

Dyrektor KIS potwierdził, że siostra przyszłej obdarowanej może być wyłącznym darczyńcą nieruchomości, przy czym konieczna jest zgoda jej małżonka. Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwolnienie podatkowe dotyczy nabycia rzeczy wyłącznie od rodzeństwa. W konsekwencji, jeśli siostra Wnioskodawczyni będzie wyłącznym darczyńcą lokalu mieszkalnego, cała darowizna będzie zwolniona z podatku.

"Tym samym, w kontekście opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn przedmiotowej darowizny zgoda taka będzie neutralna podatkowo; w żaden sposób nie powodując, iż Pani szwagier stanie się stroną umowy darowizny zawartej między Panią a Pani siostrą. Z treści przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika bowiem, że zgoda małżonka jest niezbędna dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności drugiego małżonka, w przypadku gdy jej przedmiotem są składniki objęte wspólnością majątkową. Z faktu tego nie można jednak wywodzić, że wyrażając taką zgodę drugi z małżonków również staje się stroną umowy darowizny. Podsumowując, dokonanie darowizny lokalu mieszkalnego przez Pani siostrę na Pani rzecz z majątku wspólnego Pani siostry i jej męża, za zgodą męża, będzie w całości podlegało zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Ponadto, w związku z tym, że umowa darowizny nieruchomości - zgodnie z wymogiem zawartym w ww. art. 158 Kodeksu cywilnego - powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, dla spełnienia warunków do zwolnienia w takiej sytuacji nie będzie konieczne zgłoszenie nabycia lokalu mieszkalnego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego, co wynika z treści przywołanego powyżej art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja potwierdziła, że w opisanym zdarzeniu przyszłym możliwe jest zawarcie umowy darowizny, w której wyłącznym darczyńcą będzie siostra przyszłej obdarowanej. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie prawa do lokalu mieszkalnego od rodzeństwa jest objęte zwolnieniem podatkowym. Oznacza to, że Wnioskodawczyni nie będzie musiała płacić podatku od darowizny w przypadku otrzymania nieruchomości od swojej siostry.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.104.2023.1.MM

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...