Czy zakupy na aukcjach internetowych i faktury bez numeru NIP mogą być zaliczone do kosztów działalności gospodarczej?

zakupy online / Shutterstock

Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą zaksięgowania zakupów towarów, podatnik może zaliczyć zakupy na aukcjach internetowych oraz fakturę VAT-marża bez numeru NIP do kosztów uzyskania przychodów.

Prawidłowość dokumentowania transakcji

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której zajmuje się kupnem używanych gramofonów i odsprzedażą ich na portalach internetowych. Jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE oraz rozlicza podatek dochodowy na zasadach ogólnych, prowadząc księgi przychodów i rozchodów.

Podatnik planuje zakup towarów na aukcjach od zagranicznych osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Osoby te nie wystawiają faktur ani umów kupna-sprzedaży, a dokumenty potwierdzające transakcje będą obejmować wydruki z aukcji, potwierdzenia zamówienia, wydruki "print screen" oraz przelewy bankowe. Dokonał również jednorazowego zakupu kilku towarów od osoby prowadzącej działalność gospodarczą w Niemczech. Faktura sprzedaży wystawiona przez tę osobę zawierała procedurę VAT-marża, jednak nie zawierała numeru NIP podatnika. Podatnik wysłał notę korygującą do tej faktury, ale nie otrzymał akceptacji w żadnej formie.

Podatnik chciał się dowiedzieć czy opisane przez niego transakcje zostały prawidłowo udokumentowane a w związku z tym czy mogą zostać zaliczone do kosztów działalności gospodarczej.

Stanowisko KIS

W odpowiedzi na pytania zadane przez podatnika, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) przywołała odpowiednie przepisy i przedstawiła następujące stanowisko.

Jeśli dokumentacja dotycząca zakupu towaru na aukcji zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące transakcji, takie jak nick osoby sprzedającej, dokładny opis towaru, cena zakupu, potwierdzenie zamówienia i numer transakcji, informacja o przesyłce i sposób dostawy oraz przelew bankowy dotyczący transakcji, to można taki zakup zaksięgować do kosztów uzyskania przychodów.

W odpowiedzi na drugie pytanie podatnika KIS wyjaśnił, że jeżeli faktura sprzedaży od firmy niemieckiej nie zawiera numeru NIP podatnika, nie spełnia ona wymogów faktury określonych w ustawie o podatku od towarów i usług. Jednak jeżeli pozostałe dane kupującego pozwalają na jednoznaczną identyfikację firmy, to faktura ta wraz z notą korygującą może być zaksięgowana i zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.451.2023.3.AA

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...