Czy wartość udziałów i koszty skablowania linii energetycznej można uznać za koszty przy sprzedaży nieruchomości?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wartość nominalna wydanych udziałów nie może być uwzględniana jako koszt podatkowy, ponieważ nie jest bezpośrednio związana z nieruchomością, natomiast wydatki poniesione na skablowanie linii energetycznych mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ są bezpośrednio związane z utrzymaniem i przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży.

Sprzedaż nieruchomości, a koszt uzyskania przychodu 

Wnioskodawcą jest spółka, która w roku 2018 nabyła nieruchomość w drodze aportu, która była własnością jednego z jej wspólników i została wniesiona do spółki w zamian za nowo utworzone udziały. Nieruchomość jest terenem niezabudowanym i miała być pierwotnie wykorzystywana do budowy hali magazynowej. Niestety, z powodu braku środków finansowych oraz innych okoliczności, plany te nie zostały zrealizowane. Zamiast tego spółka zdecydowała się na jej sprzedaż po usunięciu linii energetycznej znajdującej się na nieruchomości, która jest własnością innego podmiotu nie będącej przedmiotem tej transakcji. Linia energetyczna nie stanowi budowli, gdyż przebiega nad działką i nie jest obiektem budowlanym.

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy w momencie sprzedaży wskazanej nieruchomości nabytej przez spółkę w drodze aportu za objęte udziały będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość nominalną wydanych udziałów powiększoną o poniesione koszty skablowania linii energetycznej? Wnioskodawca uważa, że spółka dokonując sprzedaży nieruchomości ma prawo do wliczenia w koszty uzyskania przychodu wartości nominalnej wydanych w zamian za aport udziałów oraz wartości poniesionych na skablowanie linii energetycznej wydatków.

KIS: wartość nominalna udziałów nieuwzględniana, natomiast skablowanie linii energetycznych kosztem podatkowym

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę jest w części prawidłowe, w części błędne. Organ uznał, że wartość nominalna wydanych udziałów nie jest kosztem uzyskania przychodu, natomiast wydatki związane ze skablowaniem linii energetycznej mogą być uwzględnione w kosztach uzyskania przychodu. KIS stwierdziła, że przy obliczaniu kosztów uzyskania przychodów związanych ze sprzedażą nieruchomości nabytej w drodze aportu, spółka będzie musiała uwzględnić wartość początkową nieruchomości wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialne. W opinii organu podatkowego będzie to stanowić podstawę do obliczenia kosztów związanych z transakcją.

KIS oceniła, że wartość nominalna udziałów nie jest bezpośrednio związana z kosztami związanymi z zakupem lub posiadaniem nieruchomości. Wartość nominalna udziałów odnosi się do kapitału zakładowego spółki lub jednostki uczestniczącej w transakcji, a nie do wartości samej nieruchomości. Organ podkreślił, że skablowanie linii energetycznych można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodów, ponieważ poniesione wydatki są bezpośrednio związane z utrzymaniem i przygotowaniem nieruchomości do dalszej eksploatacji lub zbycia

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.271.2023.4.JKU

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...