Czy Stowarzyszenie, które działa jako lokalna grupa działania, może odzyskać podatek VAT związany z projektami unijnymi?

VAT / ShutterStock

Dyrektor KIS potwierdził, że Stowarzyszeniu, które realizuje projekt współpracy, realizowany w partnerstwie z innymi krajowymi lokalnymi grupami działania, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy. W konsekwencji, nie przysługuje również prawo do zwrotu podatku na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy.

Stowarzyszenie - lokalna grupa działania, które realizuje projekt współpracy

Stowarzyszenie jest zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych działającym jako lokalna grupa działania (LGD) na podstawie odpowiednich ustaw regulujących działalność stowarzyszeń i wspieranie rozwoju obszarów wiejskich. Stowarzyszenie otrzymuje dotacje i refundacje na realizację projektów unijnych, które nie mają charakteru zarobkowego.

Stowarzyszenie złożyło wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego dotyczącej możliwości odzyskania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu współpracy współfinansowanego w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego PROW na lata 2014-2020 realizowanego w partnerstwie z innymi krajowymi lokalnymi grupami działania. Na dzień złożenia wniosku Stowarzyszenie brało udział w wyjeździe studyjnym, wydało publikację kulinarną oraz zorganizowało kurs spawalniczy.

Stowarzyszenie chciało uzyskać informację czy ma możliwość odzyskania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją wyżej wymienionej operacji.

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

Stowarzyszenie nie jest płatnikiem podatku VAT, nie prowadzi działalności gospodarczej i nie osiąga dochodów ze sprzedaży towarów i usług, co uniemożliwia mu spełnienie warunków określonych w ustawie o podatku od towarów i usług w zakresie statusu czynnego podatnika VAT. Stowarzyszenie nie wykonuje również czynności opodatkowanych. W związku z tym, nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

"Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, odliczenie podatku VAT naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego nie są spełnione, gdyż nie są Państwo zarejestrowani jako podatnicy VAT, a zakupione przez Państwa towary i usługi związane z realizacją operacji nie będą służyły czynnościom opodatkowanym. Zatem, w odniesieniu do nabywanych przez Państwa towarów i usług w ramach operacji pn. „(…)”, nie przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy. W konsekwencji, nie przysługuje Państwu również prawo do zwrotu podatku na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Stowarzyszenie LGD nie ma możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu współpracy. Stowarzyszenie nie jest płatnikiem podatku VAT i nie wykonuje czynności opodatkowanych, dlatego nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.285.2023.2.RK

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...