Czy środki pieniężne wpływające na rachunek podatnika za opłatę przesyłki stanowią jego przychód z działalności gospodarczej?

paczkomat paczka przesyłka / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy podatnika w celu opłacenia kosztów przesyłki zakupionego towaru, nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej. Jest tak w sytuacji, w której podatnik działa jako pełnomocnik kupującego. Jednak nadwyżka pobranej kwoty może być traktowana jako dodatkowy przychód. 

Opodatkowanie kosztów wysyłki towaru

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i zajmuje się handlem podzespołami i częściami elektronicznymi, pochodzącymi z recyklingu. Sprzedaż jest za pośrednictwem portali internetowych. Od samego początku działalności podatnik nie czerpie zysków z wysyłki zakupionych przedmiotów. W treści aukcji zamieszcza informację, że kupujący udziela mu pełnomocnictwa na wysyłkę towaru i opłacenie wysyłki w jego imieniu. 

Ponad 2 lata temu podatnik zarejestrował się jako czynny podatnik VAT i powierzył prowadzenie dokumentacji rachunkowej Biuru Podatkowemu. Zauważył, że biuro opodatkowało wpływy z tytułu zwrotów za poniesione wydatki na wysyłkę stawką 23% VAT i 3% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. 

W wniosku pyta: Czy środki pieniężne, które wpływały na Pana rachunek bankowy na opłacenie kosztów przesyłki zakupionego towaru stanowią dla Pana przychód z działalności gospodarczej w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego i podstawę opodatkowania podatkiem VAT? 

Jedynie nadwyżka stanowiłaby przychód 

W odpowiedzi na zapytanie, Dyrektor KIS stwierdził, że środki pieniężne wpływające na rachunek podatnika na opłacenie kosztów przesyłki zakupionego towaru, nie stanowią jego przychodu z działalności gospodarczej. Ponieważ podatnik działa jako pełnomocnik kupującego, zobowiązany jest do przekazania otrzymanych kwot na rzecz podmiotu, który dostarczy przesyłkę. 

W przypadku posiadania pełnomocnictwa, takie środki stanowią zwrot kosztów i nie są przychodem podatnika. Jednak w sytuacji, gdy za przesyłkę pobrana zostałaby większa kwota niż rzeczywiście zapłacona, nadwyżka stanowiłaby przychód podatnika.

"Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że jeżeli w regulaminie prowadzonej sprzedaży (wysyłkowej) towarów jest wyraźnie zastrzeżone, że kupujący udziela Panu (sprzedającemu) w chwili zakupu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów na nadanie przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego, to - w zakresie otrzymanych od kupującego kwot stanowiących rzeczywiście poniesione koszty wysyłki towarów - nie powstanie u Pana przychód podatkowy w rozumieniu cytowanych powyżej przepisów. Działając w imieniu i na rachunek nabywcy towarów, jako jego pełnomocnik, zobowiązany jest Pan do przekazania kwot otrzymanych tytułem kosztów wysyłki towaru na rzecz firmy realizującej odpłatną dostawę zamówionych towarów. Należy jednak podkreślić, że warunkiem bezwzględnym i podstawowym dla takiej klasyfikacji ww. kwot otrzymanych od nabywcy towarów jest Pana działanie w imieniu i na jego rzecz (rachunek), na podstawie zawartej umowy i stosownego pełnomocnictwa udzielonego m.in. w sposób wskazany w treści wniosku. Jednocześnie zaznaczyć należy, że ewentualna nadwyżka środków pieniężnych pozostała po pokryciu rzeczywistych kosztów przesyłki zapłaconych podmiotowi świadczącemu usługę doręczania towarów będzie stanowić dla Pana przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wniosek dla pytającego jest taki, że środki pieniężne wpływające na jego rachunek bankowy na opłacenie kosztów przesyłki zakupionego towaru nie stanowią jego przychodu z działalności gospodarczej. Podatnik działa jako pełnomocnik kupującego i zobowiązany jest do przekazania tych środków na rzecz podmiotu dostarczającego przesyłkę. Jednakże, jeśli pobrana kwota za przesyłkę okazuje się wyższa niż rzeczywiście zapłacona, nadwyżka stanowi przychód podatnika.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.583.2023.3.JK3

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...