Czy sprzedaż bydła opasowego może podlegać opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym?

krowy rolnictwo biogaz biogazownia / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że podatnik, który prowadzi działalność związaną z hodowlą bydła opasowego, nie może skorzystać ze zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów. Interpretacja wyjaśnia, że taka działalność jest uznawana za działalność rolniczą i przychody z niej uzyskane nie będą podlegały ww. opodatkowaniu.

Sprzedaż bydła hodowlanego, a opodatkowanie ryczałtem

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT oraz prowadzi działalność gospodarczą na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W marcu 2023 roku podatnik rozszerzył profil swojej działalności o dwa nowe kody PKD - 01.62.Z (działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich) oraz 46.23.Z (sprzedaż hurtowa żywych zwierząt). W związku z powyższym zakupił znaczną ilość cieląt do przyszłej sprzedaży, które najpierw umieścił w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy świadczenia usługi dotyczącej intensywnego tuczu kontraktowego bydła opasowego. Gospodarstwo rolne zobowiązało się wystawić fakturę za wykonaną usługę, a po osiągnięciu przez bydło określonej w umowie wagi nastąpi odbiór i sprzedaż. Podatnik jako właściciel bydła jest zobowiązany do kontrolowania należytego wykonania umowy, w tym oględzin miejsca pobytu zwierząt, ich stanu zdrowia oraz przyrostu masy. Okres przetrzymywania zwierząt w gospodarstwie rolnym będzie trwać od 1 do 1,5 roku, zależnie od przyrostu masy bydła.

Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w zaistniałym stanie faktycznym prawidłowe jest zastosowanie stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od sprzedaży bydła hodowlanego w wysokości 3%, oraz czy wyżej wymienione czynności nie są wykluczone z zastosowania opodatkowania przy użyciu zryczałtowanego podatku dochodowego.

Brak możliwości skorzystania z ryczałtu ewidencjonowanego

Zdaniem KIS, wnioskodawca nie może korzystać ze zryczałtowanego podatku dochodowego od sprzedaży bydła opasowego, gdyż prowadzenie tej działalności jest uznawane za działalność rolniczą. Przychody z tej działalności nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. 

Organ podatkowy stwierdził, że skoro okres przetrzymywania zakupionych zwierząt, w którego trakcie następuje ich biologiczny wzrost, wynosić będzie co najmniej 2 miesiące, to prowadzona przez wnioskodawcę działalność w zakresie chowu bydła opasowego stanowić będzie działalność rolniczą i przychody z niej uzyskane nie będą podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.259.2023.2.RH

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...