Czy współwłaściciel płaci podatek od wpłat lokatorów?

najem, wynajem, mieszkanie / najem, wynajem, mieszkanie / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje obowiązek opodatkowania dochodów uzyskiwanych z wynajmu mieszkań w kamienicy przez współwłaściciela, pomimo gdy dochód nie jest fizycznie przekazywany na jego konto, a pozostaje w dyspozycji zarządcy na jego koncie.

Podatek od wpłat lokatorów 

Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką nieruchomości - kamienicy, której lokale są wynajmowane przez zarządcę. Zarządca, działając we własnym imieniu, zawiera umowy najmu z lokatorami. Dochód z najmu pozostaje na koncie zarządcy i jest wydawany na bieżące wydatki, takie jak remonty i naprawy. Wnioskodawczyni nie prowadzi osobistej działalności gospodarczej ani nie rozlicza przychodów jako ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dochód z wynajmu nie jest przekazywany bezpośrednio na konta współwłaścicieli, lecz pozostaje na koncie zarządcy. 

Wnioskodawczyni nie jest stroną umów najmu, to zarządca zawiera umowy we własnym imieniu. W umowie na zarządzanie nieruchomością zawarta jest cesja wierzytelności, przekazująca zarządcy prawo do dochodów z umów najmu. Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS czy jest zobowiązana do comiesięcznego uiszczania podatku od wpłat lokatorów z tytułu najmu lokali w nieruchomości, której jest współwłaścicielem w momencie gdy dochód nie jest przekazywany na konto wnioskodawczyni (przelewany na konto), a pozostaje w dyspozycji zarządcy na jego koncie.

Wnioskodawczyni jest zdania, że nie jest zobowiązana do płacenia zaliczek na rzecz podatku od 1/4 wpłaconych przez lokatorów czynszów.

KIS: współwłaściciel jest zobowiązany do zapłaty podatku 

Według KIS, stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawczyni jest  zobowiązana do opodatkowania przychodów z tytułu najmu lokali mieszkalnych w kamienicy, której jest współwłaścicielem, w tym do zapłaty zaliczek na podatek dochodowy. Umowa cesji wierzytelności umożliwia zarządcy pełne dysponowanie środkami uzyskanymi z umów najmu, jednak nie zmienia to faktu, że wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku. 

W ocenie KIS przekazanie obowiązku podatkowego innemu podmiotowi w drodze umowy cywilnoprawnej jest niedopuszczalne. Czynność cesji wierzytelności określa jedynie kierunek przepływu środków, ale nie modyfikuje stosunku między najemcą a wynajmującym. Zarządzający nieruchomością działa we własnym imieniu, ale na rzecz właścicieli. Osiągnięte zyski z najmu są należne właścicielom, a cesja jedynie umożliwia zarządcy efektywne rozporządzenie tymi środkami. KIS uznała, że wnioskodawczyni pozostając współwłaścicielem kamienicy, pozyskuje przychody generowane przez wynajem nieruchomości.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.344.2023.4.MW

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...