Jakie są skutki podatkowe wniesienia zakładu poligraficznego do spółki?

umowa, aport, zakład, skutek podatkowy / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wnioskodawca będzie mógł uwzględnić koszty związane z działalnością w rozliczeniach, nawet jeśli faktury zostaną otrzymane po transakcji. 

Koszty działalności, a wniesienie aportu 

Wnioskodawca planuje wniesienie wyodrębnionej części swojej działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem wyspecjalizowanego zakładu poligraficznego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako aport. W zamian za aport, wnioskodawca ma otrzymać udziały kapitałowe w spółce. Przedmiotem aportu jest działalność związana z produkcją opakowań i etykietowania. Transakcja aportu będzie przenosić wyodrębnioną działalność do spółki, natomiast wnioskodawca oczekuje, że ten proces będzie spełniać kryteria zwolnienia z podatku VAT oraz będzie traktowany jako wkład niepieniężny dla celów podatku dochodowego. 

Wnioskodawca podkreśla, że przeprowadza tę transakcję w celu dostosowania skali swojej działalności do formy spółki. Wnioskodawca pragnie uniknąć ryzyka związanego z prowadzeniem większej działalności i podkreśla, że głównym celem nie jest unikanie opodatkowania

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy będzie uprawniony uwzględnić w rozliczeniach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej poniesione rzeczywiście koszty prowadzenia działalności gospodarczej z tytułu wydatków poniesionych na nabycie towarów i usług związanych z działalnością jako podatkowe koszty uzyskania przychodu - także wówczas, gdy data dostarczenia towaru lub wykonania usługi lub data otrzymania faktury lub innych dowodów dokumentujących te zdarzenia przypadnie po dniu transakcji. Wnioskodawca uważa, że będzie uprawniony uwzględnić w rozliczeniach koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

KIS: uwzględnienie kosztów możliwe po dniu transakcji 

Według KIS, stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. W ocenie organu podatkowego podatnik będzie uprawniony do uwzględnienia rzeczywistych kosztów związanych z działalnością zakładu poligraficznego w rozliczeniach swojej działalności gospodarczej. Data dostarczenia towaru lub otrzymania faktury nie stanowi przeszkody dla uznania tych wydatków za koszty uzyskania przychodów. KIS uznała, że momentem poniesienia kosztu uzyskania przychodu zgodnie z przepisami, jest dzień wystawienia dowodu księgowego, umożliwiający wnioskodawcy ujęcie tych kosztów w ewidencji podatkowej. 

Według KIS, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mają pewne uprawnienia odnośnie momentu ujęcia kosztów uzyskania przychodów. Chociaż aport wyodrębnionej działalności do spółki jest planowany, to nadal istnieje możliwość uwzględnienia kosztów, które zostały poniesione przed tą transakcją, w rozliczeniach podatkowych. Kluczowe jest to, że dla wnioskodawcy za dzień poniesienia kosztu przyjmuje się dzień wystawienia dowodu stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu w księgach podatkowych. 

W ocenie organu podatkowego, wnioskodawca będzie miał prawo uwzględnić koszty, włącznie ze środkami trwałymi, na podstawie wyemitowanych dowodów księgowych. KIS zaznaczyła, że w przypadku środków trwałych, oprócz samego kosztu ich nabycia, podatnik powinien uwzględnić również odpisy amortyzacyjne, które są składnikiem kosztów uzyskania przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.438.2023.2.KP

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...