Czy należy odprowadzać podatek od czynszu z umowy dzierżawy? Czy zabezpieczenie na przyszły podatek od nieruchomości jest opodatkowane?

oze odnawialne źródła energii wiatraki fotowoltaika turbiny wiatrowe klastry klaster / ShutterStock

Dyrektor KIS potwierdził, że odprowadzenie podatku, zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od należnej kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi będzie prawidłową formą rozliczenia. Natomiast kwota, jaką Wnioskodawca otrzyma jako zabezpieczenie na poczet przyszłego podatku od nieruchomości (dwukrotność obecnej stawki podatku od nieruchomości), która wpłynie na jego konto i zostanie na nim przez 28 lat, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Umowa dzierżawy ziemi pod budowę farmy fotowoltaicznej

Wnioskodawca razem z mamą i siostrą podpisali umowę dzierżawy ziemi pod budowę farmy fotowoltaicznej. Umowa jest zawarta na 29 lat. Został sporządzony akt notarialny. Czynsz dzierżawny będzie płatny raz w roku z góry w całości za każdy zajęty hektar ziemi pod farmę fotowoltaiczną. Pierwsza płatność nastąpi w momencie, kiedy zacznie się budowa farmy. Zgodnie z zapisami umowy czynsz ma być wypłacany proporcjonalnie po równo na trzy konta.

Dodatkowo, jako formę zabezpieczenia wydzierżawiających, dzierżawca zobowiązany jest jednorazowo przelać na konto Wnioskodawcy trzykrotność kwoty podatku od nieruchomości w pierwszym roku po wybudowaniu farmy. Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby dzierżawca z jakiś przyczyn nie przekazał w którymkolwiek roku trwania umowy pieniędzy na opłacenie podatku od nieruchomości. Rodzica jest zobowiązana opłacić z tej kwoty podatek od nieruchomości w pierwszym roku, kiedy wystąpi obowiązek podatkowy, a z pozostałej części dopiero mają opłacić podatek od nieruchomości w 28 i 29 roku trwania umowy. Czyli dwukrotność podatku od nieruchomości będzie na koncie Wnioskodawcy przez minimum 28 lat. 

W zapytaniu podatnik pytał, czy odprowadzenie podatku od należnej mu kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi, będzie prawidłową formą rozliczenia. Ponadto, podatnik zapytał, czy musi zapłacić podatek dochodowy od kwoty zabezpieczenia na poczet przyszłego podatku od nieruchomości. Pytania brzmiały:

1.Czy odprowadzenie podatku zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540) od należnej Panu kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi, będzie prawidłową formą rozliczenia, pozwalającą Panu, a tym samym pozostałym właścicielom, na dopełnienie obowiązku odprowadzenia podatku od całej kwoty czynszu wynikającego z umowy?

2.Czy od kwoty, jaką Pan otrzyma, jako zabezpieczenie, na poczet przyszłego podatku od nieruchomości (dwukrotność obecnej stawki podatku od nieruchomości), która wpłynie na Pana konto i zostanie na nim przez 28 lat, musi Pan zapłacić podatek dochodowy?

Stanowisko KIS lub MF

Według interpretacji Dyrektora KIS, odprowadzenie podatku zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od należnej podatnikowi kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi, jest prawidłową formą rozliczenia. Oznacza to, że każdy współwłaściciel ziemi będzie odprowadzał podatek od swojej kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, niezależnie od udziałów własnościowych.

Co do drugiego pytania, organ stanowi, że podatnik nie musi płacić podatku dochodowego od kwoty zabezpieczenia na poczet przyszłego podatku od nieruchomości. Powodem tego jest fakt, że taka kwota nie stanowi przychodu ze źródła, jakim jest dzierżawa, a nie będzie wprowadzana w obrót ani nie będzie z niej czerpane korzyści, oprócz lokaty bankowej.

"Reasumując - odprowadzenie podatku, zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od należnej Panu kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi będzie prawidłową formą rozliczenia, pozwalającą Panu na dopełnienie obowiązku odprowadzenia tego podatku od otrzymanej przez Pana kwoty czynszu wynikającego z umowy. Natomiast kwota, jaką Pan otrzyma jako zabezpieczenie na poczet przyszłego podatku od nieruchomości (dwukrotność obecnej stawki podatku od nieruchomości), która wpłynie na Pana konto i zostanie na nim przez 28 lat, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wnioski dla pytającego są takie, że odprowadzenie podatku od należnej mu kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi, jest prawidłową formą rozliczenia. Ponadto, podatnik nie musi zapłacić podatku dochodowego od kwoty zabezpieczenia na poczet przyszłego podatku od nieruchomości, o ile nie wprowadzi tych pieniędzy w obrót i nie będzie czerpał z nich korzyści poza lokatą bankową.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.186.2023.2.MC

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...