Czy OSP może otrzymywać darowizny pieniężne bez konieczności płacenia podatku?

osp ochotnicza straż pożarna ochotnicze straże pożarne strażak strażacy ppoż / ShutterStock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), nie musi odprowadzać podatku dochodowego od osób prawnych od otrzymanych darowizn pieniężnych na zakup samochodu gaśniczego. 

Darowizny dla OSP a CIT

Jednostka OSP otrzyma samochód gaśniczy, który będzie finansowany z kilku źródeł. Część kwoty na sfinansowanie samochodu będzie pokryta z otrzymanych darowizn pieniężnych od osób fizycznych, osób prawnych i innych instytucji. Darczyńcy wpłacają kwotę darowizny na indywidualny rachunek bankowy OSP. Środki otrzymane w formie darowizny będą w całości przeznaczone na sfinansowanie samochodu gaśniczego, który będzie służył wyłącznie celom statutowym.

Czy od otrzymanych na rachunek bankowy darowizn pieniężnych Stowarzyszenie ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych?

KIS potwierdza stanowisko podatnika

KIS wyjaśnia, że na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy o podatku dochodowym d osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm.), wolne od podatku są dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczych Straży Pożarnych w części przeznaczonej na cele statutowe. Zwolnienie zawarte w ww. artykule, jest więc zwolnieniem warunkowym i zależy od łącznego spełnienia następujących przesłanek: celem statutowym podatnika musi być działalność wymieniona w tym przepisie oraz uzyskane przez niego dochody muszą być przeznaczone i bez względu na termin wydatkowane na cel statutowy. Z przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej opisu sprawy wynika, że samochód gaśniczy, który otrzyma OSP, przyczyni się do realizacji celów i zadań określonych w statucie Stowarzyszenia a więc organ potwierdza, że OSP nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od otrzymanych na rachunek bankowy darowizn pieniężnych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.344.2023.1.JMS

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...