Czy Szpital może zwiększyć kapitał zakładowy bez płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

szpital, lekarz, pielęgniarka, pielęgniarz / szpital, lekarz, pielęgniarka, pielęgniarz / Shutterstock

Dyrektor KIS stwierdził, że jeśli celem czynności cywilnoprawnych jest umożliwienie dalszego funkcjonowania Szpitala i utrzymania zdolności do dalszego funkcjonowania, to czynność taka objęta jest wyłączeniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż spełniony jest przewidziany w ustawie warunek dla zastosowania tego wyłączenia - będzie to czynność w sprawach zdrowia.

Podniesienie kapitału zakładowego spółki dzięki wkładowi pieniężnemu ze strony Miasta

Wnioskodawcą jest Szpital, który działa jako jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, założona przez Miasto. Celem Szpitala jest udzielanie świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców Miasta i całego kraju. Szpital prowadzi różnorodne usługi medyczne, w tym całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską, badania, leczenie, rehabilitację i profilaktykę. Ponadto, Szpital realizuje zadania publiczne samorządu terytorialnego w zakresie opieki zdrowotnej.

Szpital odnotowuje straty z tytułu prowadzonej działalności, co wymagało w ostatnich latach zwiększenia kapitału zakładowego Spółki w celu umożliwienia dalszego funkcjonowania. Podniesienie kapitału zakładowego było możliwe dzięki wkładowi pieniężnemu ze strony Miasta, za który Szpital zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych. Z uwagi na trudną sytuację finansową, istnieje możliwość konieczności kolejnego podwyższenia kapitału zakładowego przez Miasto w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Szpitala w przyszłości.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym dokonywane podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w przeszłości nie podlega jak i dokonywane podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w przyszłości (w zależności od sytuacji finansowej Szpitala) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako czynności cywilnoprawnej w sprawach zdrowia?

Zwiększenie kapitału zakładowego Spółki nie podlega opodatkowaniu PCC

Wydana decyzja wynika z orzeczenia uchylającego interpretację, które stało się ostateczne po wycofaniu skargi kasacyjnej i umorzeniu postępowania kasacyjnego postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dyrektor KIS ponownie wydał interpretację i przychylił się do stanowiska Wnioskodawcy. Według odpowiedzi Dyrektora KIS, wnioskodawca ma rację w swoim stanowisku. Zwiększenie kapitału zakładowego Spółki nie podlega opodatkowaniu na podstawie Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako czynność cywilnoprawna w sprawach ochrony zdrowia, zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. 

"Skoro zatem celem czynności cywilnoprawnych (wnoszenia wkładów pieniężnych powodujących podwyższenie kapitału zakładowego spółki) jest umożliwienie dalszego funkcjonowania Szpitala (wywiązanie się z zobowiązań: m.in. na zakup wyrobów medycznych, zapłatę wynagrodzeń pracowników kadry medycznej, obsługi technicznej i finansowo-księgowej, zakup materiałów i usług niezbędnych dla prowadzenia Szpitala i wykonywania działalności szpitalnej) i utrzymania zdolności do dalszego funkcjonowania, to czynność taka objęta jest wyłączeniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż spełniony jest przewidziany w ustawie warunek dla zastosowania tego wyłączenia - będzie to czynność w sprawach zdrowia." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że wnioskodawca był uprawniony do podwyższenia kapitału zakładowego bez konieczności płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Dla pytającego oznacza to, że nie będą naliczane dodatkowe koszty podatkowe związane z podwyższeniem kapitału zakładowego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.237.2021.10.MD

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...