Czy posiłki spożywane przez pracowników restauracji powinny być uznane za przychód ze stosunku pracy?

jedzenie, posiłek pracownicy, restauracja / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że udostępnienie pracownikom posiłków nie będzie stanowiło dla pracowników przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, ponieważ pracodawca nie jest w stanie jednoznacznie zindywidualizować korzyści i wartości dla każdego pracownika. 

Posiłki pracowników, a przychód 

Wnioskodawcą jest przedsiębiorca, który prowadzi działalność gastronomiczną. Przedsiębiorca umożliwia wszystkim pracownikom skorzystanie z posiłku, jednak nie prowadzi rejestru osób korzystających z jedzenia. Nie jest przypisane konkretne danie do konkretnego pracownika, a pracownicy nie są zobowiązani do zgłoszenia swojej chęci lub braku chęci korzystania z posiłku. Przedsiębiorca nie uzyskuje żadnych korzyści biznesowych ani dodatkowych dochodów z udostępniania posiłków pracownikom. Posiłki finansowane są ze sprzedaży dla innych klientów, a możliwość skorzystania z posiłku nie ma związku z czasem pracy ani nie jest związana z pracą w godzinach nadliczbowych.

Wnioskodawca zwrócił się z trzema pytaniami do KIS: czy posiłki należy uznawać za przychód pracownika, czy należy je wykazywać w dokumentach podatkowych oraz czy przedsiębiorca ma obowiązek w jakikolwiek sposób rejestrować korzystających z tej możliwości pracowników. W ocenie wnioskodawcy, wartość obiadu stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy.

KIS: udostępnianie posiłków nie stanowi przychodu dla pracownika

Według KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że udostępnienie pracownikom posiłków przez wnioskodawcę, gdy brak możliwości ustalenia indywidualnej wartości świadczenia, nie stanowi dla pracowników przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. W konsekwencji, nie jest wymagane obliczanie, pobieranie i odprowadzanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tego tytułu.

KIS podkreśliła, że aby świadczenie nieodpłatne stanowiło przychód pracownika, muszą być spełnione trzy warunki: pracownik musi skorzystać z niego w pełni dobrowolnie, świadczenie musi przynieść korzyść w postaci oszczędności lub zysku, która jest uchwytna w majątku pracownika, świadczenie musi mieć indywidualnie przypisaną wartość i odbiorcę. 

Według KIS z posiłków danego dnia, pracownicy korzystają dobrowolnie, a otrzymane posiłki stanowią oszczędność wydatków, które musieliby ponieść, gdyby posiłku nie otrzymali. Organ stwierdził, że kluczowym elementem jest indywidualna wartość i odbiorca świadczenia, a w tej sytuacji pracodawca nie jest w stanie zindywidualizować, który z pracowników faktycznie skorzystał z jedzenia. KIS uznała, że nie jest możliwe dokładne wyznaczenie wartości świadczenia dla konkretnego pracownika, a co za tym idzie, nie można go uznać za przychód podlegający opodatkowaniu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.171.2023.2.NM

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...