Czy sprzedaż lokalu użytkowego po rozwodzie generuje przychód z działalności gospodarczej?

mieszkanie pieniądze / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż 50% udziałów w lokalu użytkowym, nabytego wspólnie z byłą małżonką i przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej, będzie generować przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. Po orzeczeniu rozwodu i ustanowieniu rozdzielności majątkowej małżeńskiej przychód ten zostanie rozdzielony równo między współwłaścicielami.

Skutki podatkowe zbycia nieruchomości po orzeczeniu rozwodu

W 2003 roku wnioskodawca nabył wraz z żoną lokal użytkowy. W momencie zakupu lokalu istniała między małżeństwem wspólność majątkowa. W tym czasie małżeństwo prowadziło odrębne działalności gospodarcze. Zakupiony lokal użytkowy przeznaczony został jednak na cele działalności gospodarczej wnioskodawcy i wprowadzony do jego ewidencji środków trwałych. Lokal ten został w całości zamortyzowany. Od trzech lat wnioskodawca nie prowadzi w tym lokalu działalności gospodarczej. W październiku 2019 r. została ustanowiona rozdzielność majątkowa, a na początku następnego roku orzeczono rozwód małżeństwa. Do chwili obecnej strony nie dokonały podziału majątku. 

W ocenie wnioskodawcy sprzedaż ww. lokalu stanowić będzie dla niego przychód z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości odpowiadającej 50% udziałów w tej nieruchomości. Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.

KIS: sprzedaż lokalu będzie stanowić przychód z działalności gospodarczej

KIS w swojej interpretacji indywidualnej zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Wskazuje, że zgodnie z prawem, przychody z działalności gospodarczej obejmują przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej. Lokal użytkowy, choć nie był używany w działalności gospodarczej przez ostatnie trzy lata, kwalifikuje się jako składnik majątku mogący generować przychód.

Organ podatkowy odwołał się do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wyjaśniając, że z chwilą ustanowienia rozdzielności majątkowej małżonkowie stali się współwłaścicielami nieruchomości w częściach ułamkowych. Dlatego przychód związany ze sprzedażą nieruchomości będzie rozdzielony równo między obydwu właścicieli. Organ podatkowy wskazał, że przedmiotowy przychód należy przyjąć jedynie w części przypadającej na posiadany przez wnioskodawcę udział we współwłasności, tj. ½ uzyskanego ze sprzedaży przychodu. W konsekwencji, jako że przedmiotowa nieruchomość stanowiła współwłasność ułamkową małżonków, to przychód z działalności gospodarczej stanowi połowę ceny sprzedaży tego zamortyzowanego już środka trwałego (art. 14 ust. 2 pkt 1lit. a) ustawy o PIT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.171.2023.2.PS

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...