Czy zysk netto spółki podlega opodatkowaniu estońskim CIT?

CIT / ShutterStock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zysk netto spółki komandytowej, który został wypracowany przed wprowadzeniem ryczałtu od dochodów spółek, nie podlega opodatkowaniu.

Zysk netto spółki, a estoński CIT

Wnioskodawcą jest spółka komandytowa, która funkcjonowała początkowo jako transparentna jednostka podatkowa, co oznacza, że jej dochody były przypisywane bezpośrednio wspólnikom i opodatkowane na poziomie wspólników. W okresie od 1 maja 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku spółka postanowiła zmienić swój status i stać się podatnikiem CIT. Przed przekształceniem spółka wypracowała pewien zysk netto, który nie został podzielony ani wypłacony wspólnikom, natomiast pozostał w spółce.

Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy zysk netto spółki, który został wypracowany w okresie, w którym spółka nie podlegała opodatkowaniu ryczałtem, a który na mocy uchwały wspólników o podziale wyniku finansowego netto zostanie przeznaczony do wypłaty wspólnikom spółki, podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek? Wnioskodawca jest zdania, że zysk netto spółki nie podlega opodatkowaniu estońskim CIT.

KIS: zysk netto spółki nie podlega CIT 

Według KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. KIS uznała, że spółka komandytowa nie powinna podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek od zysku netto, który został wypracowany w okresie, kiedy spółka nie była objęta tym opodatkowaniem. Organ podkreślił, że na podstawie przepisów ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek podlegają różne kategorie dochodów, w tym dochód z tytułu podzielonego zysku i dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat. Wyodrębnione w kapitale własnym kwoty zysków niepodzielonych i kwoty zysków podzielonych odniesionych na kapitały stanowią jasny sposób na identyfikację tych zysków.

Organ podatkowy stwierdził, że kluczowym punktem jest to, że opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający kwocie zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem. Zyski wypracowane przed wprowadzeniem omawianego podatku nie podlegają ryczałtowi od dochodów spółek.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.165.2023.2.AS

Podatki
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
20 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

pokaż więcej
Proszę czekać...