Czy świadczenia niepieniężne na rzecz spółki powinny być opodatkowane VAT?

firma, biznes, spółka / www.shutterstock.com

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) ze względu na brak spełnienia warunków wyłączających, określonych w artykule 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), osoba składająca wniosek działa w charakterze podatnika VAT. Wynagrodzenie, które otrzymuje, jest uznawane za płatność za świadczenia, które można zaklasyfikować jako odpłatne usługi.

Świadczenia niepieniężne, a zapłata VAT 

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą oraz będącą wspólnikiem i prezesem zarządu spółki z o.o. W umowie spółki zapisano, że wnioskodawczyni jest zobowiązana do wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki, obejmujących pozyskiwanie kontrahentów, identyfikację wizualną, strategię komunikacji, kampanie marketingowe oraz analizę działań. Spółka udostępnia wnioskodawczyni niezbędne urządzenia i materiały do wykonywania tych świadczeń. Wynagrodzenie za świadczenia jest ustalane przez zarząd spółki i wypłacane do 10. dnia następnego miesiąca po wykonanym świadczeniu. Wnioskodawczyni samodzielnie decyduje o sposobie i czasie wykonywania tych świadczeń.

Wnioskodawczyni zadała pytanie do KIS czy powinna rozpoznać świadczenia niepieniężne wykonywane na rzecz spółki jako czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Według wnioskodawczyni świadczone czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

KIS określiła charakter odpłatnych usług świadczonych na rzecz spółki 

Według oceny KIS, stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że ze względu na brak spełnienia kryteriów wyłączających, zawartych w art. 15 ust. 3 ustawy o VAT, wnioskodawczyni działa w charakterze podatnika VAT. Otrzymywane wynagrodzenie stanowi odpłatność za te świadczenia, które można zakwalifikować jako odpłatne usługi. 

KIS wyjaśniła, że poprzez świadczenie usług rozumie się różne formy działań na rzecz innych podmiotów, które nie stanowią dostaw towarów. Organ podkreślił, że kluczowym elementem w kontekście analizy wniosku jest również art. 176 kodeksu spółek handlowych, który umożliwia wspólnikowi realizowanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki. To stanowi swoistą formę umożliwiającą wzajemne korzystanie z pewnych usług pomiędzy wspólnikami, a spółką.

Reasumując, wnioskodawczyni nie jest wyłączona z grona podatników VAT. Działalność wnioskodawczyni polega na świadczeniu niepieniężnych usług na rzecz spółki, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Otrzymywane przez wnioskodawczynię wynagrodzenie za usługi jest uznawane za odpłatne świadczenie usług wykonanych w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.163.2023.2.MSO

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...