Czy prowadząc bursę szkolną można skorzystać ze zwolnień podatkowych zawartych w ustawie o VAT?

VAT / ShutterStock

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) usługi polegające na zakwaterowaniu dziecka w bursie oraz wynajęciu pomieszczenia nie podlegają zwolnieniom podatkowym, zgodnie z ustawą o podatku towarów i usług. 

Prowadzenie bursy szkolnej, a zwolnienie podatkowe 

Wnioskodawcą jest stowarzyszenie, które zarejestrowane jako organizacja pozarządowa prowadząca działalność związaną z prowadzeniem internatów i burs. Bursa, będąca jednostką stowarzyszenia, realizuje cele wynikające z prawa oświatowego, zapewniając opiekę i wychowanie uczniom poza miejscem stałego zamieszkania. Bursa, choć niezwiązana umowami z żadną szkołą, jest częścią systemu oświaty i otrzymuje dotację od powiatu na swoje prowadzenie. Stowarzyszenie swobodnie określa opłaty za pobyt i wynajem pomieszczeń, generując przychody z tych opłat, które są jednocześnie kosztami związanymi z funkcjonowaniem i zadaniami organizacji. 

Stowarzyszenie korzysta ze zwolnienia podmiotowego sprzedaży, przy czym utrzymuje się poniżej limitu obrotu wynoszącego 200 tys. zł. Z tego powodu nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Nabywanie mediów od dostawców odbywa się według różnych stawek podatku VAT, zależnie od rodzaju mediów. Energia elektryczna, energia cieplna oraz gaz opodatkowane są stawką 23%, natomiast opłaty za śmieci są nieopodatkowane. 

Wnioskodawca skierował do KIS dwa pytania: czy do usług polegających na pobycie dziecka w bursie można zastosować zwolnienie przedmiotowe oraz czy usługi polegające na wynajmie pomieszczenia  korzystają ze zwolnienia podmiotowego. Zdaniem stowarzyszenia zachodzi możliwość zastosowania zwolnień podatkowych. 

KIS: pobyt dziecka w bursie i wynajem pomieszczeń bez zwolnienia z VAT

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe. KIS stwierdziła, że pobyt dziecka w bursie nie może być objęty zwolnieniem przedmiotowym, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 30c ustawy o VAT. Usługa polegająca na zakwaterowaniu dziecka w bursie, zapewnieniu mu opieki i wychowania stanowi kompleksową usługę, która nie podlega żadnemu ze zwolnień przewidzianych w ustawie

Organ potwierdził, że usługi polegające na wynajmie pomieszczenia (stołówki) nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Wynajem pomieszczenia stanowi odrębną usługę od refaktur, kosztów mediów i podlega ogólnym zasadom opodatkowania VAT.

KIS potwierdziła, że usługi zakwaterowania świadczone w bursie, zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. c ustawy o VAT dotyczą zwolnienia z podatku VAT dla usług zakwaterowania w pewnych przypadkach, takich jak usługi dla uczniów i wychowanków szkół prowadzących bursy. Organ stwierdził, że przypadku  wnioskodawcy zwolnienie to nie ma zastosowania, ponieważ bursa jest samodzielną jednostką i nie ma zawartych umów ze szkołami.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.336.2023.2.AK

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...