Czy wydatki na czyszczenie rurociągów mogą być zaliczone do kosztów remontowych?

pracownicy robotnicy przemysł fabryka zakład bhp kanalizacja czyszczenie rurociągi koszty remontowe / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki dotyczące przeprowadzenia czyszczenia rurociągów wodociągowych. przy użyciu technologii hydromechanicznej mogą być uznane za koszty remontowe, spełniając tym samym kryteria kosztów pośrednich.

Koszty remontowe, a ustawa o CIT 

Wnioskodawcą jest spółka zajmująca się produkcją i zaopatrzeniem ludności w wodę oraz odbiorem i oczyszczaniem ścieków. W celu utrzymania odpowiednich warunków pracy sieci wodociągowej, spółka planuje przeprowadzić czyszczenie rurociągów w 2023 r. Metoda czyszczenia będzie oparta na technologii hydromechanicznej. Spółka podpisała umowę z firmą T. Sp. z o.o. na czyszczenie rurociągów wody surowej na ujęciu wody oraz odcinków rurociągu tranzytowego. Umowa obowiązuje od 1 kwietnia 2023 r. do 30 lipca 2023 r. Czyszczenie ma na celu przywrócenie właściwych parametrów technicznych rurociągów oraz eliminację strat wody, co z kolei przyczyni się do dostarczania wysokiej jakości wody.

Przeprowadzenie czyszczenia rurociągów ma kluczowe znaczenie dla utrzymania sprawności sieci wodociągowej, uniknięcia strat wody oraz zapewnienia dostawy wysokiej jakości wody. Spółka skierowała pytanie do KIS, czy wydatki poniesione na czyszczenie rurociągów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako koszty remontowe. W ocenie wnioskodawcy wydatki poniesione na czyszczenie rurociągów są kosztami o charakterze remontowym, które w całości zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów.

KIS: wydatki na czyszczenie rurociągów zaliczone do kosztów remontowych

KIS stwierdziła, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Według organu podatkowego wydatki poniesione na czyszczenie rurociągów mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów o charakterze remontowym. KIS podkreśliła, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, koszty remontowe związane z podtrzymaniem lub odtworzeniem wartości użytkowej środka trwałego, nie zmieniającego jego charakteru i funkcji, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. 

W opinii KIS podstawowym kryterium jest związek wydatków z czyszczeniem sieci wodociągowej z remontem, który zgodnie z ustawą prawo budowlane obejmuje prace polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego obiektu budowlanego bez zmiany jego charakteru i funkcji, przy wykorzystaniu materiałów różnych od pierwotnie użytych. Kluczowe jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego oraz wyeliminowanie skutków eksploatacji, przy jednoczesnym braku podwyższania wartości początkowej środka trwałego.

Organ podatkowy stwierdził, że prace spółki związane z czyszczeniem sieci wodociągowej, mające na celu przywrócenie właściwych parametrów technicznych rurociągów oraz eliminację strat wody i zapewnienie dostaw wody wysokiej jakości, spełniając tym samym kryteria remontu. Według KIS prace spółki nie zmieniają charakteru ani funkcji sieci wodociągowej, lecz przywracają jej pierwotny poziom techniczny i użytkowy.

Ponadto, w ocenie KIS wydatki spełniają kryteria kosztów pośrednich, zgodnie z ustawą o CIT, co oznacza, że mogą być potrącone w dacie ich poniesienia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.309.2023.1.RH

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...