Czy wykonanie polecenia darowizny pieniężnej obniży podstawę opodatkowania od spadku i darowizn?

mieszkanie pieniądze rachunki / Shutterstock

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni będzie uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania o wartość polecenia tylko w sytuacji, gdy polecenie to będzie wykonane w dniu powstania obowiązku podatkowego z tytułu darowizny. Polecenie wykonane w terminie późniejszym nie uprawnia do obniżenia podstawy opodatkowania, ani nie jest ciężarem darowizny w momencie jej wykonania.

Darowizna z poleceniem dalszego darowania

Podatniczka jest współwłaścicielką mieszkania po rodzicach wraz z bratem. Syn brata ciężko zachorował, więc podatniczka chce spłacić brata w kwestii mieszkania. Aby przekazać mu środki pieniężne jak najszybciej, podatniczka planuje otrzymać darowiznę pieniężną od swojego partnera i przekazać tę kwotę na konto brata. 

Wnioskodawczyni zapytała: Czy jeśli przeznaczy Pani w całości darowiznę pieniężną od Pani partnera (zgodnie ze wskazaniem partnera, czyli darczyńcy) na cel wskazany w umowie darowizny, obniży to podstawę opodatkowania z tytułu darowizny i nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od spadku i darowizn z tytułu otrzymanej darowizny?

Wartość podstawy opodatkowania będzie zerowa

Dyrektor KIS, powołując się na treść art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, stwierdził, że po otrzymaniu środków pieniężnych z obowiązkiem wykonania polecenia – czyli przekazania tych środków na konto brata - wartość obciążenia będzie równa ciężarowi darowizny, a wartość podstawy opodatkowania będzie zerowa.

"Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość). Jeżeli obdarowany (czyli w tym wypadku Pani) został obciążony obowiązkiem wykonania polecenia, wartość obciążenia z tego tytułu stanowi ciężar darowizny, o ile zostało wykonane. Co zatem istotne, będzie Pani uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania o wartość polecenia tylko w sytuacji, gdy polecenie to będzie wykonane w dniu powstania obowiązku podatkowego z tytułu darowizny. Polecenie wykonane w terminie późniejszym nie uprawnia do obniżenia podstawy opodatkowania, nie jest ciężarem darowizny w momencie jej wykonania. Zatem, tylko w przypadku, kiedy polecenie darczyńcy będzie wykonane w tym samym momencie co umowa darowizny, będzie Pani uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania, co spowoduje, że nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn. Jeśli natomiast do wykonania polecenia dojdzie później, nie będzie Pani mogła zaliczyć go jako ciężar umowy darowizny i w takiej sytuacji będzie Pani opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla III grupy podatkowej." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że jeśli podatniczka otrzyma darowiznę od swojego partnera i przekaże ją na konto brata zgodnie z poleceniem, to nie będzie musiała zapłacić podatku od spadku i darowizn. Wartość podstawy opodatkowania będzie zerowa, co oznacza, że nie będzie podlegać opodatkowaniu. Dla podatniczki oznacza to, że będzie mogła pomóc bratu finansowo bez konieczności płacenia podatku. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.101.2023.1.MD

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...