Czy zakup zegarka, jako narzędzia do pracy dla adwokata, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?

notariusz akt notarialny prawnik podpis dokument / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup zegarka. Interpretacja dotyczy przypadku, w którym zegarek jest niezbędny do prawidłowego rejestrowania czasu pracy, szczególnie w sytuacji, gdy korzystanie z urządzeń elektronicznych jest zabronione. 

Wydatek na zakup zegarka przez prawnika 

Podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawnych, zadał pytanie dotyczące zaliczenia wydatku na zakup mechanicznego zegarka jako kosztu uzyskania przychodu. Podatnik wyjaśnił, że zegarek jest niezbędny do prowadzenia jego działalności, zwłaszcza w przypadku pracy w kancelarii tajnej, gdzie zabronione jest korzystanie z urządzeń elektronicznych. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że prawidłowe notowanie czasu pozwala rozliczyć czas pracy z klientem oraz uzyskać ewentualne premie za odpowiednie zarządzanie czasem usług. Wnioskodawca notuje czas z dokładnością co 6 minut. Związek przyczynowo-skutkowy poniesionego wydatku z przychodem jest tego typu, że od wykonanych usług na rzecz klienta przysługuje Wnioskodawcy ustalone w umowie wynagrodzenie oraz ewentualne premie.

Podatnik zakupił zegarek za kwotę 5 589 zł brutto i chciałby go zaliczyć jako koszt w rozliczeniu kosztów za luty - w związku z tym, skierował pytanie do Dyrektora KIS czy koszt nabycia ww. zegarka może być uznany za koszt uzyskania przychodu.

Wydatek może być zaliczony w ciężar kosztów uzyskania przychodów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swoim stanowisku uznał, że zegarek może być uznany za koszt uzyskania przychodu. 

"Mimo, że w opisie sprawy nadmienił Pan, że zegarek jest adekwatny do formalnego i urzędowego stroju adwokata, to ww. przepis nie znajdzie u Pana zastosowania, ponieważ wydatek związany z zakupem zegarka w Pana przypadku nie ma charakteru reprezentacji, tzn. jego zakup nie jest celem ponoszonych kosztów stworzenia Pana wizerunku, czy wykreowania pozytywnych relacji z kontrahentami. Biorąc pod uwagę przedstawiony opis stanu faktycznego, w świetle przytoczonych wyżej przepisów prawa, stwierdzić należy, że wydatek poniesiony przez Pana w związku zakupem zegarka, spełniający przedstawione powyżej kryteria, może zostać zaliczony w ciężar kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pamiętać przy tym należy, że to na Panu, jako podmiocie odnoszącym korzyść z faktu zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodu, ciąży obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego poniesionego wydatku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, jak również obowiązek właściwego jego udokumentowania." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynikiem tej interpretacji podatkowej jest możliwość zaliczenia wydatku na zakup mechanicznego zegarka, jako kosztu uzyskania przychodu dla podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawnych. Zegarek jest niezbędny dla podatnika do prawidłowego rejestrowania czasu pracy, zwłaszcza w przypadku pracy w kancelarii tajnej, gdzie nie ma dostępu do urządzeń elektronicznych. W związku z tym, podatnik będzie mógł obniżyć swoje podatki o poniesiony wydatek na zegarek, co przyniesie mu korzyści finansowe. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.183.2023.4.AP

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...