Czy przekazanie mieszkania za pomocą umowy dożywocia oznacza utratę prawa do ulgi podatkowej?

mieszkanie kredyt klucze / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy dożywocia nie wpływa na prawo do ulgi, pod warunkiem spełnienia kryteriów, takich jak zamieszkiwanie i zameldowanie w lokalu przez 5 lat od złożenia zeznania podatkowego. 

Umowa dożywocia, a skorzystanie z ulgi 

Wnioskodawczynią jest kobieta, która w wyniku postanowienia sądu rejonowego odziedziczyła spadek po zmarłym mężu. Sprawa spadkowa została zgłoszona w urzędzie skarbowym, mimo przekroczenia ustawowego terminu 6 miesięcy. W związku z własnym stanem zdrowia i wiekiem, wnioskodawczyni zdecydowała się na sprzedaż odziedziczonego mieszkania i zakup innej nieruchomości, gdzie ma zamieszkać jej córka i nią się opiekować.

Podatniczka podpisała umowę zakupu nowego mieszkania. Odziedziczona nieruchomość. została sprzedana za pośrednictwem aktu notarialnego, aczkolwiek wnioskodawczyni nadal w nim mieszka. Podatniczka zobowiązała się opuścić mieszkanie po otrzymaniu pozostałej ceny sprzedaży, aż do przeniesienia własności. Zakupione mieszkanie przez wnioskodawczynię ma zostać przekazane dwóm córkom poprzez umowę dożywocia. Podatniczka pozostanie zameldowana na pobyt stały w mieszkaniu i nadal będzie ponosić wszelkie związane z nim opłaty, włącznie z czynszem, mediami, prądem i gazem. Przeniesienie własności na rzecz córek nie wpłynie na prawo wnioskodawczyni do zamieszkiwania w lokalu.

Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS czy podpisanie umowy o dożywocie, skutkuje utratą ulgi wynikającej z ustawy o podatku od spadku i darowizn. W ocenie podatniczki umowa dożywocia nie pozbawia prawa do skorzystania z ulgi.

KIS: utrata ulgi przy umowie dożywocia

Według oceny KIS, stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawczynię jest nieprawidłowe. KIS stwierdziła, że  wnioskodawczyni odziedziczyła spadek i otrzymała ulgę po spełnieniu warunków zawartych w ustawie dotyczącej  podatku od spadków i darowizn, jednak ze względu na stan zdrowia i wiek zdecydowała się sprzedać odziedziczone mieszkanie i zakupić nową nieruchomość. Według oceny KIS, zawarcie umowy dożywocia i przekazanie mieszkania córkom oznacza zbycie własności, co jest niezgodne z warunkami utrzymania ulgi.

W opinii organu podatkowego, warunkiem utrzymania ulgi mieszkaniowej jest łączny okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym lokalu, potwierdzony zameldowaniem na pobyt stały, wynoszący 5 lat W ocenie KIS, ustawowe warunki nie zostały zachowane, ponieważ dokonano przekazania mieszkania na rzecz córek poprzez umowę dożywocia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.89.2023.1.JKU

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...