Czy dotacje na wynagrodzenie dyrektora placówki przedszkolnej są zwolnione z opodatkowania?

szkoła, przedszkole, dyrektor placówki / Shutterstock

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotacja, która została przyznana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na wsparcie prowadzenia niepublicznego przedszkola, a w szczególności na wynagrodzenie wnioskodawczyni jako dyrektora placówki, nie podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dotacja na wynagrodzenie, a zwolnienie z opodatkowania 

Wnioskodawczynią jest kobieta, pełniąca funkcję dyrektora. Kobieta skierowała pytanie w formie interpretacji indywidualnej do organu podatkowego w kwestii zwolnienia z opodatkowania dotacji, która ma być przeznaczona na wynagrodzenie dyrektora, będącego również organem prowadzącym, za jego działalność oświatową w niepublicznej placówce wychowania przedszkolnego. Dyrektor placówki pełniący równocześnie rolę organu prowadzącego odpowiedzialny jest za jej działalność, włączając w to obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną.

Wnioskodawczyni wskazała, że w przeszłości nie dokonywała rozliczania swojego wynagrodzenia za funkcję dyrektora placówki z dotacji oświatowej, a jej wynagrodzenie pochodziło z opłat pobieranych od rodziców uczniów. Teraz jednak rozważa możliwość rozliczenia wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji dyrektora placówki z dotacji oświatowej.

Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS czy część dotacji oświatowej, którą można przeznaczyć na wynagrodzenie dyrektora będącego jednocześnie organem prowadzącym, podlega zwolnieniu z opodatkowania. W ocenie wnioskodawczyni wpływy z dotacji podlegają zwolnieniu z opodatkowania.

KIS: wpływy z dotacji na wynagrodzenie dyrektora nie są zwolnione z PIT

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawczynię jest nieprawidłowe. W opinii organu podatkowego otrzymana dotacja w części przeznaczonej na wynagrodzenie wnioskodawczyni stanowi podlegający opodatkowaniu przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni zobowiązana jest doliczyć otrzymane wynagrodzenie do pozostałych przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Według KIS dotacje otrzymane z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego są zwolnione z podatku, pod pewnymi zastrzeżeniami, na podstawie ustawy o PIT. Organ podatkowy podkreślił, że zgodnie z art. 21 ust. 36 ustawy o PIT zwolnienie z opodatkowania dotyczące dotacji nie ma zastosowania do części dotacji przeznaczonej na wynagrodzenie osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą.

KIS wyjaśniła, że dotacja otrzymana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, która miałaby być przeznaczona na wynagrodzenie dyrektora przedszkola niepublicznego, nie korzysta ze zwolnienia podatkowego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.31.2023.2.KGD

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...