Czy udostępnienie powierzchni magazynowej przez kontrahenta powoduje powstanie przychodu dla spółki?

praca, zatrudnienie, pracownik, magazyn / praca, zatrudnienie, pracownik, magazyn / Shutterstock

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przychód nie powstanie po stronie spółki z tytułu otrzymania świadczeń nieodpłatnych polegających na magazynowaniu profili lakierowanych na powierzchni magazynowej udostępnionej przez kontrahenta bez pobierania przez niego wynagrodzenia.

Świadczenie nieodpłatne, a CIT 

Wnioskodawcą jest spółka, która prowadzi działalność produkcyjną i współpracuje od wielu lat z kontrahentem, który jest producentem stolarki okiennej i drzwiowej. Spółka dostarcza kontrahentowi lakierowane profile aluminiowe oraz inne lakierowane elementy aluminiowe. Kontrahent zamierza wydzielić na terenie swojej fabryki powierzchnię magazynową, na której będą przechowywane przedmiotowe elementy aluminiowe. 

Spółka nie będzie obciążać finansowo kontrahenta za przechowywanie tych elementów, a wszystkie dostarczone przez nią elementy będą stanowiły jej własność. Dostawa i przeniesienie własności będą następowały w momencie pobrania elementów przez kontrahenta. Celem udostępnienia powierzchni magazynowej jest zapewnienie elastycznego łańcucha dostaw i optymalizacji procesów transportowych. Spółka dokumentuje dostawę fakturami.

W ocenie spółki nie powstanie przychód z tytułu otrzymania świadczeń nieodpłatnych, co skutkować będzie brakiem obliczenia podstawy opodatkowania, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca, aby potwierdzić swoje stanowisko, skierował pytanie do KIS: czy po stronie spółki powstanie przychód polegający na magazynowaniu należących profili lakierowanych i innych wytworzonych przez nią produktów w magazynie znajdującym się w miejscu siedziby kontrahenta.

KIS: udostępnienie powierzchni magazynowej nie generuje przychodu

Według oceny KIS, stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Według KIS, przechowywanie elementów nieodpłatnie na terenie kontrahenta nie powoduje powstania u spółki przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. KIS oceniła, że nieodpłatne świadczenie odnosi się do sytuacji, w której podatnik uzyskuje wymierną korzyść majątkową, nie ponosząc wydatków ani zobowiązań do wynagrodzenia. Według organu podatkowego nieodpłatne świadczenie, aby mogło być uznane za przychód podatkowy, musi wynikać z obustronnego stosunku między podmiotem dostarczającym, a odbierającym. Istotne jest zidentyfikowanie podmiotów uczestniczących w tym procesie. 

Udostępnienie magazynu ma charakter techniczny w kontekście dostaw towarów i służy zapewnieniu płynności procesu. KIS podkreśliła, że nie zachodzi przysporzenie u spółki w związku z tym świadczeniem. W opinii organu podatkowego, przechowywanie ma na celu usprawnienie dostaw i procesów transportowych. Spółka nie będzie miała możliwości składowania elementów przeznaczonych do sprzedaży innym podmiotom u kontrahenta. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.263.2023.1.MC

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...