Czy osoba rozwiedziona ma prawo do ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci?

pieniądze mama dziecko świadczenia / shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że podatniczka spełniająca kryteria osoby samotnie wychowującej dziecko ma prawo do rozliczenia się z podatku za 2022 rok w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci.

Osoba samotnie wychowująca dziecko a ulga podatkowa

Podatniczka otrzymała rozwód bez orzekania o winie. Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim synem stron sąd powierzył obu stronom z tym, że miejscem zamieszkania małoletniego jest miejsce zamieszkania matki. Udział stron w kosztach związanych z utrzymaniem syna sąd ustalił w ten sposób, że zasądził od ojca dziecka do rąk matki alimenty w wysokości 1 300,00 zł płatne co miesiąc, a matkę zobowiązał do ponoszenia dalszych kosztów. Codzienną opiekę na dzieckiem sprawuje matka, jego ojciec jedynie płacił alimenty i zajmuje się nim doraźnie. Zainteresowana jest zdania, że może rozliczyć się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, gdyż spełnia dwa podstawowe warunki, tzn. jest rozwódką oraz syn mieszka z nią i to ona sprawuje codzienną opiekę nad dzieckiem.

Wnioskodawczyni w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy składając zeznanie podatkowe za 2022 rok, może rozliczyć się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Podatniczka ma prawo do ulgi podatkowej

Dyrektor KIS podzielił stanowisko wnioskodawczyni i uznał, że podatniczce przysługuje prawo do rozliczenia się z podatku za 2022 r. w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci. Wskazując na art. 6 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, organ podatkowy stwierdził, że podatek może być określony zgodnie z przewidzianym dla osób samotnie wychowujących dzieci sposobem, jeśli spełnione są określone kryteria. Jednym z ważniejszych warunków jest to, że ulga ta nie przysługuje, jeśli rodzice wychowują wspólnie dziecko, czyli na przykład w przypadku naprzemiennej opieki. Taka sytuacja nie dotyczy jednak wnioskodawczyni, co sprawia, że ma ona prawo do ulgi.

Co więcej, na podstawie art. 6 ust. 4f ww. ustawy oraz kolejnych przepisów, jasno wynika, że osoba wychowująca dziecko samotnie nie może korzystać z tej ulgi, jeśli stosuje pewne inne formy opodatkowania. Jednak podatniczka nie korzysta z tych form, co również potwierdza jej prawo do ulgi.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-1.4011.119.2023.3.JJ

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...