Czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki jest opodatkowane PCC?

firma, biznes, prawo, praca, biuro, narada, dokumenty /shutterstock.com / firma, biznes, prawo, praca, biuro, narada, dokumenty /shutterstock.com / www.shutterstock.com

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie wartość o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Kapitał zakładowy spółki, a PCC

Wnioskodawcą jest spółka, prowadząca działalność gospodarczą w obszarze zarządzania. W wyniku zewnętrznych czynników, w tym pandemii Covid-19, spółka doświadczyła strat w minionych latach, a akumulowana strata przekroczyła łączną sumę kapitałów zapasowego, rezerwowego i zakładowego. Spółka przewiduje możliwość ponoszenia strat w przyszłych okresach sprawozdawczych. Aby poprawić płynność finansową, główny udziałowiec spółki planuje przeprowadzić kapitalizację, zwiększając kapitał zakładowy i kapitał zapasowy. 

Kapitał zapasowy będzie powiększony poprzez agio, czyli nadwyżkę ceny emisyjnej ponad wartość nominalną udziałów. Podwyższenie kapitału zakładowego ma nastąpić poprzez nowe udziały, które zostaną nabyte po cenie wyższej niż wartość nominalna, a nadwyżka (agio) zostanie przekształcona w kapitał zapasowy. Udziały zostaną wniesione w formie wkładów pieniężnych na rachunek bankowy spółki. Celem tego działania jest zabezpieczenie płynności i wsparcie operacyjne spółki w kontekście trudności zewnętrznych, w tym pandemii i prognozowanych strat.

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy jeżeli w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki, nowo utworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym obejmowane będą po cenie wyższej od ich wartości nominalnej, podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, natomiast nadwyżka przekazywana na kapitał zapasowy nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. W ocenie wnioskodawcy, podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, natomiast nadwyżka (tzw. agio) przekazywana na kapitał zapasowy nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.

KIS: PCC obejmuje wartość o jaką zwiększono kapitał zakładowy 

Według oceny KIS, stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Kapitał zakładowy został zwiększony w sposób prawidłowy poprzez wprowadzenie nowych udziałów, które udziałowiec nabył po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. Organ podatkowy podkreślił, że spółka prawidłowo dokonała zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, które podjęło uchwałę

Według KIS w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego, w którym nowe udziały zostaną objęte po cenie wyższej niż ich wartość nominalna, podstawa opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych obejmie wartość o jaką zwiększono kapitał zakładowy. Natomiast nadwyżka przekazywana na kapitał zapasowy nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem.

W ocenie KIS czynność podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej z wkładów stanowi zmianę umowy spółki i podlega obowiązkowi zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.211.2023.1.JKU

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...