Czy można rozliczyć podatek dochodowy od wydawania gier komputerowych jako ryczałt od wynagrodzenia?

silver generation, silversi, zatrudnienie, rynek pracy, praca, biuro, komputer, senior, pracownik / silver generation, silversi, zatrudnienie, rynek pracy, praca, biuro, komputer, senior, pracownik / Shutterstock

Dyrektor KIS potwierdził, że do usług związanych z wydawaniem gier komputerowych pobieranych z Internetu zarówno w wariancie "bez wydawcy", jak i w wariancie "z wydawcą" Wnioskodawca będzie mógł zastosować stawkę ryczałtu 8,5% w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Tworzenie i wydawanie gier komputerowych

Osoba fizyczna, będąca polskim rezydentem podatkowym, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i wydawaniu gier komputerowych. Gry te są dostępne do pobrania przez konsumentów za pośrednictwem strony internetowej lub platform dystrybucji gier. 

Osoba prowadząca działalność gospodarczą chciała poznać zasady rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku wydawania tych gier. Zadała pytania, czy możliwe jest rozliczenie podatku dochodowego jako ryczałt od wynagrodzenia, i w jakiej wysokości, zarówno w przypadku braku wydawcy, jak i w przypadku obecności wydawcy:

1. Czy - w opisanym zdarzeniu przyszłym, w wariancie "bez wydawcy" - może Pan rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych poprzez ryczałt od wynagrodzenia pochodzącego od konsumentów za wydawanie Gier Komputerowych, które to są możliwe do pobrania dla konsumentów poprzez internet? Jeżeli tak, to z jakiej stawki ryczałtu skorzystać?

2. Czy - w opisanym zdarzeniu przyszłym, w wariancie "z wydawcą" - może Pan rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych poprzez ryczałt od wynagrodzenia pochodzącego od konsumentów, i przekazanego dalej przez Wydawcę, za wydawanie Gier Komputerowych, które to są możliwe do pobrania dla konsumentów poprzez internet? Jeżeli tak to z jakiej stawki ryczałtu skorzystać?

Ryczałt od wynagrodzenia w wysokości 8,5%

Dyrektor KIS odpowiedział na pytanie, wskazując, że usługi związane z wydawaniem gier komputerowych pobieranych z Internetu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Organ odniósł się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz klasyfikacji PKWiU. Zarówno w przypadku braku wydawcy, podatnik może kwalifikować usługi jako wytwarzanie, budowę, montaż i remont gier komputerowych, a stawka ryczałtu od wynagrodzenia wynosi 8,5%. W przypadku obecności wydawcy, podatnik może rozliczać usługi jako składanie do wydawców gier komputerowych wytwarzanych na zamówienie, także z ryczałtem od wynagrodzenia w wysokości 8,5%.

"Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 58.21.20.0 - usługi związane z wydawaniem gier komputerowych pobieranych z Internetu, zarówno w wariancie "bez wydawcy", jak i "z wydawcą" będą opodatkowane stawką 8,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Reasumując - w związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym - do opisanych usług związanych z wydawaniem gier komputerowych pobieranych z Internetu zarówno w wariancie "bez wydawcy", jak i w wariancie "z wydawcą" będzie Pan mógł zastosować stawkę ryczałtu 8,5% w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Z udzielonej interpretacji wynika, że podatnik może rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych jako ryczałt od wynagrodzenia za usługi związane z wydawaniem gier komputerowych, zarówno w przypadku braku wydawcy, jak i w przypadku obecności wydawcy. Stawka ryczałtu od wynagrodzenia wynosi 8,5%. Dla podatnika interpretacja ta stanowi wytyczne dotyczące sposobu rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za działalność związana z wydawaniem gier komputerowych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.119.2023.2.AA

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...