Czy należy opodatkować w Polsce odsetki zgromadzone na koncie oszczędnościowym w Indiach?

podatki, podatek, księgowość, rachunkowość / podatki, podatek, księgowość, rachunkowość / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w ostatnim czasie przyjrzała się kwestii opodatkowania dochodów osiąganych przez polskich rezydentów z odsetek zgromadzonych na rachunkach bankowych w Indiach. Podatnicy są zobowiązani do uiszczenia podatku od tych dochodów w Polsce, jednak należy wziąć pod uwagę wcześniejsze opodatkowanie w Indiach oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Indiami.

Opodatkowanie odsetek w Indiach a skutki podatkowe w Polsce

Podatniczka będąca rezydentem Rzeczpospolitej Polskiej posiada obywatelstwo indyjskie i w latach 2018-2022 posiadała dwa rachunki bankowe w Indiach. Jeden z rachunków NRO (Non-Resident Ordinary) generował przychody z odsetek, z których pobierany był w Indiach podatek w wysokości 32%. Drugi rachunek NRE (Non Resident External) również generował odsetki, jednak nie były one opodatkowane. 

Podatniczka zadała pytania do KIS które dotyczyły obowiązku wykazania i zapłaty podatku w Polsce od dochodów uzyskanych z tych rachunków, biorąc pod uwagę opodatkowanie w Indiach oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Indiami. Podatniczka była zdania, że w przypadku rachunku NRO ma obowiązek wykazania zapłaconego podatku w Indiach w wysokości 19%, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale nie musi go Pani płacić po raz drugi na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Natomiast w przypadku rachunku NRE podatniczka uważała, że ma obowiązek wykazania i zapłaty obliczonego podatku od dochodów, z odsetek uzyskanych w Indiach, w wysokości 19% zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko KIS

W odpowiedzi na pytanie podatniczki dotyczące opodatkowania dochodów z rachunku bankowego objętego 32% podatkiem w Indiach KIS stwierdził, że dochód z tytułu odsetek podlega opodatkowaniu w Polsce oraz w państwie ich powstania, tj. w Indiach, przy czym w celu uniknięcia podwójnego opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w powołanym wyżej art. 24 ust. 2 pkt a) Konwencji polsko-indyjskiej (tzw. metodę proporcjonalnego odliczenia).

W konsekwencji, od podatku obliczonego wg stawki podatkowej, która wynosi 19%, odejmuje się podatek zapłacony za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć 10% kwoty brutto odsetek. Wskazać bowiem należy, że art. 12 ust. 2 Konwencji polsko-indyjskiej wprowadza wprost ograniczenie procentowe co do wysokości podatku, jaki może maksymalnie zostać pobrany z tytułu odsetek uzyskiwanych w Indiach przez osobę uprawnioną.

Zatem na gruncie analizowanej sprawy, w przypadku rachunku bankowego NRO podatniczka mogła od polskiego 19% podatku odliczyć - zgodnie z zapisami ww. Konwencji polsko-indyjskiej - wyłącznie 10% kwoty brutto odsetek. Podatek do zapłaty w Polsce wyniósł 9%.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące rachunku NRE KIS wyjaśnił, że dochód z tytułu odsetek wypłaconych przez bank z siedzibą w Indiach na rzecz polskiego rezydenta podatkowego, podlega opodatkowaniu w Polsce w wysokości 19% kwoty brutto odsetek.

W związku z tym, że w przypadku rachunku bankowego NRE, podatek w Indiach nie został pobrany przez bank, podatniczka miała obowiązek obliczyć oraz wpłacić 19% zryczałtowany podatek od odsetek uzyskanych na ww. rachunku, zgodnie z dyspozycją art. 30a ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 30a ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.435.2023.2.NM

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...