Czy spółka może zaliczyć koszty związane z relokacją pracowników i ich rodzin do kosztów uzyskania przychodów?

Podróż samolot pasażer / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jeżeli wydatki ponoszone przez spółkę w związku z oddelegowaniem pracowników wraz z rodzinami do Polski mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i służą realizacji celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów, to mogą zostać zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów. 

Koszty relokacji pracowników, a koszty uzyskania przychodu

Wnioskodawczynią jest spółka z o.o., która realizuje inwestycję polegającą na budowie zakładu produkcyjnego. Budowa zakładu związana jest ze znajomością szeregu zagadnień technologicznych, ochrony środowiska oraz produkcji specjalistycznej opartej na najnowszych rozwiązaniach technologicznych. W związku z faktem, że spółka X, która jest głównym udziałowcem wnioskodawczyni, realizowała już takie inwestycje w innych lokalizacjach na całym świecie i dysponuje kadrą zarządzającą ze znajomością odpowiednich technologii, do Polski oddelegowani zostali pracownicy spółki X. Oddelegowana kadra jest niezbędna na obecnym etapie procesu inwestycji i później, kiedy zostanie uruchomiona produkcja. Okresy oddelegowania pracownika wynoszą ponad rok, a niejednokrotnie są znacznie dłuższe. Przyjazd niektórych pracowników do Polski był uwarunkowany sprowadzeniem jego rodziny. Przeprowadzka wraz z rodziną na czas realizacji inwestycji stanowiła warunek zgody pracownika na oddelegowanie go do Polski.

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów: koszt przeprowadzki rodziny pracownika oddelegowanego z Korei, koszty biletów lotniczych dla jego rodziny, koszty związane z przygotowaniem dokumentacji dla jego rodziny, koszty załatwiania formalności, usługi prawnicze i pośrednictwa w załatwieniu legalizacji pobytu, koszty szkoły dla jego dzieci, koszty najmu mieszkania dla rodziny pracownika i jego samego.

KIS: wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu

Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki ponoszone przez spółkę w związku z oddelegowaniem pracowników wraz z rodzinami do Polski mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wymienione koszty relokacji pracowników i ich rodzin mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i służą realizacji celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów. Pozyskanie fachowej kadry, koniecznej dla realizacji prowadzonej inwestycji, wymaga od spółki poniesienia dodatkowych kosztów, są one jednak konieczne i racjonalnie uzasadnione, jako prowadzące do powstania przychodu.

Organ podatkowy podkreślił, że istnieje bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi kosztami, a realizowaną inwestycją, która będzie źródłem przyszłych przychodów spółki. Ponadto, art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyłącza tych kosztów z klasyfikacji ich jako kosztów uzyskania przychodów. KIS powołał się na art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.259.2023.2.END

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...