Czy można zmienić formę opodatkowania za 2022 rok z zasad ogólnych na podatek liniowy? Przypadek błędnie złożonej deklaracji PIT-36

PIT / ShutterStock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik po złożeniu zeznania PIT-36 nie ma możliwości złożenia PIT 36L i tym samym zmiany formy opodatkowania za rok 2022 z opodatkowania według skali podatkowej (na zasad ogólnych) na podatek liniowy.

Niejasności w rozliczeniu podatkowym

Osoba prowadząca działalność gospodarczą oraz zatrudniona na umowę o pracę w 2022 roku rozliczała się na podatku liniowym. Po zakończonym roku dowiedziała się, że istnieje możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową. Dzięki zmianie formy opodatkowania na zasady ogólne podatniczka miała otrzymać zwrot podatku.

Podatniczka złożyła PIT-37 rozliczając umowę o pracę (z którego miała otrzymać zwrot) oraz PIT-36 rozliczając działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (z którego miała otrzymać zwrot). Otrzymała informację z urzędu skarbowego, że PIT jest błędnie złożony i powinna złożyć tylko PIT-36, w którym rozliczona będzie zarówno umowa o pracę oraz działalność gospodarcza. Podatniczka złożyła korektę, jednak okazało się, że zmiana formy opodatkowania jest niekorzystna, a dodatkowo musiała dopłacić kwotę 1.321 zł. 

Rozliczając się na podatku liniowym podatniczka powinna złożyć dwa PIT-y: PIT-36L z prowadzonej działalności gospodarczej - w roku 2022 na bieżąco płaciła podatek dochodowy, więc nie byłoby konieczności dopłaty; PIT-37 z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - przy zmianach "Polskiego Ładu" na początku 2022 r. zostały pobierane wyższe składki na podatek, które przy rozliczeniu rocznym miały zostać zwrócone.

Podatniczka zadała pytanie KIS czy w sytuacji opisanej we wniosku możliwa jest ponowna zmiana formy opodatkowania za 2022 rok z zasad ogólnych na podatek liniowy. Zdaniem podatniczki, w przedstawionej we wniosku sytuacji powinna być możliwość zmiany formy opodatkowania za 2022 r. z zasad ogólnych na podatek liniowy, gdyż forma opodatkowania na zasadach ogólnych za rok 2022 nie była dla niej korzystna.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 2 ustawy wprowadzającej "Polski Ład 2.0", jeżeli podatnik złoży za 2022 r. zeznanie na formularzu PIT-36L (właściwy dla podatku liniowego), to nie może już zmienić formy opodatkowania za 2022 r. na skalę podatkową. Natomiast w przypadku opisanym przez podatniczkę za 2022 r. nie złożyła PIT-36L, tylko od razu PIT-36, więc nie ma możliwości złożyć PIT-36L.

Stanowisko KIS

Podatnik, który przed 1 lipca 2022 r. osiągnął w 2022 r. dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem liniowym, miał prawo wybrać ich opodatkowanie według skali podatkowej poprzez terminowe złożenie zeznania PIT-36, o ile nie złożył on uprzednio zeznania PIT-36L.

Złożenie deklaracji PIT-36 jest w 2023 r. nie tylko rozliczeniem dochodów za 2022 rok, lecz jednocześnie oświadczeniem podatnika o zmianie formy opodatkowania w całym 2022 roku.

Z opisu zdarzenia wynika, że podatniczka złożyła zeznanie na formularzu PIT-36, deklarując opodatkowanie dochodów uzyskanych w 2022 r. według skali podatkowej i rezygnację z opodatkowania podatkiem liniowym. KIS wyjaśnia, że wobec tego podatniczka nie może zrezygnować z opodatkowania dochodów uzyskanych w 2022 r. według skali podatkowej poprzez złożenie korekty zeznania rocznego za 2022 rok na formularzu PIT-36L.

Podsumowanie

Wybór formy opodatkowania dokonany przez złożenie zeznania, w którym wykazano przychody z działalności gospodarczej należy uznać za wiążący, niezależnie od przyczyny jego dokonania, czy też okoliczności złożenia zeznania. Ponowny wybór formy opodatkowania na dany rok podatkowy nie jest możliwy i nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Oznacza to, że po złożeniu deklaracji PIT-36 nie jest możliwa korekta sposobu rozliczenia i złożenie w to miejsce deklaracji PIT-36L.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.412.2023.2.DP

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...