Czy kółko rolnicze może wypłacać środki pieniężne członkom bez zapłaty CIT?

rolnik, rolnictwo, dopłaty, dofinansowanie / rolnik, rolnictwo, dopłaty, dofinansowanie / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wypłata środków pieniężnych na rzecz członków kółka rolniczego, działającego na rzecz rozwoju gospodarstw rolnych nie podlega opodatkowaniu. 

Wypłata środków pieniężnych, a CIT 

Wnioskodawcą jest kółko rolnicze, które powstało w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Celem statutowym kółka jest m.in. rozwój indywidualnych gospodarstw rolnych, zapewnienie opłacalności produkcji rolnej oraz poprawa materialnych, socjalnych i oświatowo-kulturalnych warunków pracy i życia ludności rolniczej. Kółko rolnicze działa jako osoba prawna, zrzeszająca 25 rolników indywidualnych. W 2021 roku kółko rolnicze uzyskało dochód wolny od podatku dzięki sprzedaży swojej nieruchomości, którego nadwyżka bilansowa miała być przeznaczona na cele statutowe. Wnioskodawca planuje podzielić nadwyżkę pomiędzy członkami kółka, przekazując im środki pieniężne. Środki mają służyć realizacji celów statutowych, zwłaszcza poprawie warunków życia ludności rolniczej.

Według oceny wnioskodawcy, czynność wypłaty środków nie generuje powstania obowiązku zapłaty podatku od osób prawnych. Wnioskodawca zwrócił się do KIS z pytaniem czy wypłata środków pieniężnych na rzecz poszczególnych członków kółka rolniczego, w ramach podziału nadwyżki bilansowej tworzy obowiązek zapłaty CIT.

KIS: wypłata środków kółka rolniczego zwolniona z CIT

KIS potwierdziła, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Wypłata środków pieniężnych na rzecz poszczególnych członków kółka rolniczego, w ramach podziału nadwyżki bilansowej, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że kółko będzie mogło przekazać środki pieniężne członkom, zgodnie z postanowieniami swojego statutu, zwiększając tym samym poprawę materialnych, socjalnych i oświatowo-kulturalnych warunków pracy i życia ludności rolniczej. 

KIS wyjaśniła, że opodatkowaniem podlega dochód uzyskany z różnych źródeł przychodów, zgodnie z przepisami ustawy o CIT. W ocenie organu, istnieją pewne wyjątki od opodatkowania, takie jak zwolnienia zawarte w ustawie o CIT. Ustawa wskazuje, że dochody podmiotów, przeznaczone na cele statutowe, mogą być zwolnione z podatku, pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek. W ocenie KIS, wypłata środków pieniężnych członkom, mieści się w celach statutowych kółka rolniczego. Organ podkreślił, że termin "cel statutowy" oznacza cel wyraźnie określony w statucie podmiotu. W tym przypadku, przekazanie środków pieniężnych członkom kółka rolniczego jest zgodne z celami statutowymi.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.177.2023.2.PP

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...