Kiedy można uznać usługę za wykonaną i odnotować przychód?

bhp praca budowa / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że momentem wykonania usługi i uzyskania przychodu jest w przedstawionym stanie faktycznym akceptacja przez Zamawiającego całości dokumentacji, a nie fakt wykonania samej kontroli. 

Data powstania przychodu w kontekście akceptacji dokumentacji budowlanej

Podatnik jest przedsiębiorcą, prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie inżynierii i doradztwa technicznego. W ramach prowadzonej działalności wykonuje kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych, sporządzając protokoły i dokumentację zgodnie z przepisami prawa budowlanego. W 2022 roku zawarł umowę z Zamawiającym na wykonanie kontroli obiektów budowlanych. Przedsiębiorca zobowiązał się dokonać kontroli okresowej obiektów do 20 grudnia 2022 r. i przekazać całą dokumentację do 28 grudnia 2022 r. Dokumentacja została przekazana w terminie, lecz Zamawiający miał uwagi. Po korektach, wnioskodawca przekazał poprawione protokoły 5 stycznia 2023 r. i tego samego dnia otrzymał od Zamawiającego protokół odbioru dokumentacji, zawierający wzmiankę, że powyższy dokument stanowi podstawę do wystawienia faktury. Wnioskodawca wystawił fakturę sprzedaży 9 stycznia 2023 r., ale otrzymał od Zamawiającego notę korygującą datę sprzedaży na 28 grudnia 2022 r.

Pytanie jakie zadał podatnik we wniosku do KIS dotyczy daty powstania przychodu. Podatnik uważał, że za datę wykonania usługi należy przyjąć dzień, w którym Zamawiający zaakceptował całość przedstawionej przez niego dokumentacji, czyli 5 stycznia 2023 r.  Według podatnika skorygowana i uzupełniona dokumentacja jest integralną częścią kontroli obiektów budowlanych, bez której nie można uznać, że kontrola została przeprowadzona, a tym samym, że usługa w ogóle została wykonana.

KIS potwierdził stanowisko podatnika

Na podstawie przedstawionego opisu sprawy oraz przepisów prawa podatkowego KIS stwierdziła, że ustalenie momentu uzyskania przez podatnika przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej powinno nastąpić zgodnie z ogólnymi zasadami uzyskiwania przychodu z tego źródła, określonymi w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przedstawionej przez podatnika sytuacji KIS potwierdziła stanowisko podatnika, wyjaśniając, że datą wykonania usługi jest 5 stycznia 2023 r., tj. dzień w którym faktycznie zakończył realizację usługi i otrzymał potwierdzenie jej kompletności oraz uzyskał zgodę na wystawienie faktury. Dla Wnioskodawcy oznacza to, że przychód z tej usługi powinien zostać uwzględniony w deklaracji podatkowej za styczeń 2023 roku. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.197.2023.1.EB

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...