Czy sprzedaż wzoru przemysłowego daje możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki CIT?

zrównoważony rozwój biuro wiatraki społeczna odpowiedzialność biznesu wino domowe / shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że brak ponoszenia określonych kosztów uniemożliwia skorzystanie z preferencyjnej stawki 5%.

Wzór przemysłowy, a CIT 

Wnioskodawca to polski podmiot gospodarczy z różnorodnymi działaniami w obszarze produkcji, sprzedaży, oraz działalności badawczo-rozwojowej. Wnioskodawca zajmuje się m.in. produkcją grzejników, kotłów centralnego ogrzewania, tworzyw sztucznych, wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych czy przewożeniem różnych towarów. Wnioskodawca posiada status polskiego rezydenta podatkowego i jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach swojej działalności, wnioskodawca opracował stojak grzejnikowy, który został zarejestrowany jako wzór przemysłowy w urzędzie patentowym.

Wnioskodawca posiada założoną odrębną ewidencję rachunkową dla działalności badawczo-rozwojowej, spełniając wymogi ustawowe. Wnioskodawca opisuje także wydatki związane z działalnością badawczo-rozwojową, w tym opłaty za przedłużanie okresu ochrony patentowej wzoru przemysłowego, oraz opłaty za badania wytrzymałościowe wykonywane w instytucie techniki budowlanej. 

Wnioskodawca złożył pytanie dotyczące możliwości zastosowania preferencyjnej 5% stawki podatku dochodowego od osób prawnych w związku z dochodem uzyskiwanym z tytułu sprzedaży stojaka, który został zarejestrowany przez urząd patentowy  jako wzór przemysłowy. Wnioskodawca posiada świadectwo rejestracji, potwierdzające przyznanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. W ocenie wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do korzystania z ulgi IP Box z tytułu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. stojak.

Ograniczenia preferencyjnej stawki w uldze IP Box

KIS uznała, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zastosowania preferencyjnej 5% stawki CIT w związku z dochodem uzyskiwanym z tytułu sprzedaży stojaka jest nieprawidłowe. KIS stwierdziła, że w kontekście stojaka grzejnikowego objętego prawem z rejestracji wzoru przemysłowego, można zastosować preferencyjną stawkę 5% podatku od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, uwzględnionego w cenie sprzedaży tego stojaka. Jednakże, preferencyjna stawka będzie dotyczyć jedynie części dochodu, która odpowiada kwalifikowanemu prawu własności intelektualnej.

Reasumując, według oceny KIS, preferencyjna stawka 5% jest stosowana tylko do części dochodu odpowiadającej kwalifikowanemu prawu własności intelektualnej, a brak ponoszenia określonych kosztów przez wnioskodawcę uniemożliwia skorzystanie z preferencyjnej stawki.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.35.2023.3.MBD

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...