Czy sprzedaż nieruchomości rolnej o powierzchni mniejszej niż 1 ha zwalnia z zapłaty PCC?

pole zboże rolnictwo ziemia nieruchomość grunt / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakupiona działka rolna o powierzchni mniejszej niż 1 ha nie spełnia warunków do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Sprzedaż nieruchomości rolnej, a PCC 

Wnioskodawcą jest podatnik, który nabył działkę rolną wraz z żoną. Działka, o powierzchni 0,5508 ha, została dołączona do istniejącego gospodarstwa rolnego. Wartość nieruchomości była przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, którego kwota wyniosła 6056,00 zł. Działka była pierwotnie częścią większego gospodarstwa rolnego o powierzchni 29,701 ha. Pomimo jej stosunkowo niewielkiego rozmiaru, transakcja została zwolniona z podatku PCC, ponieważ została sprzedana rolnikowi. Rolnik przyłączył nabytą działkę do swojego istniejącego gospodarstwa rolnego, co zwiększyło jego powierzchnię do przedziału między 11 a 300 ha. Dodatkowo, rolnik ten zobowiązał się prowadzić gospodarstwo przez co najmniej 5 lat, co również było warunkiem zwolnienia z tego podatku.

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy został należnie pobrany PCC przy zawieraniu umowy przeniesienia prawa własności nieruchomości rolnej w formie aktu notarialnego? W ocenie wnioskodawcy, podatek został pobrany nienależnie.

KIS: działka rolna poniżej 1 ha nie kwalifikuje się do zwolnienia z PCC

KIS stwierdziła, że przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest błędne. Organ podatkowy uznał, że notariusz pobierając podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie działki rolnej działał zgodnie z obowiązującymi przepisami, a wnioskodawca nie miał podstaw do żądania zwrotu podatku.

KIS stwierdziła, że istnieje zwolnienie od zapłaty PCC w przypadku sprzedaży gruntów rolnych, pod warunkiem, że po sprzedaży zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne o powierzchni wynoszącej co najmniej 11 ha oraz, że gospodarstwo będzie prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od daty nabycia. Jednakże, w omawianym przypadku zakupiona działka rolna miała powierzchnię mniejszą niż 1 ha, co wykluczało jej kwalifikację jako gospodarstwa rolnego na potrzeby zwolnienia z PCC.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.101.2023.1.JKU

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...