Czy notariusz powinien pobrać PCC przy umowie cesji praw i obowiązków?

notariusz akt notarialny prawnik podpis dokument / Shutterstock

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), zawarcie umowy odpłatnej cesji praw i obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej nie jest uznawana za umowę sprzedaży, więc nie mieści się w katalogu czynności cywilnoprawnych, zgodnie z ustawą o PCC.

Cesja praw i obowiązków, a PCC

Wnioskodawczynią jest kobieta, która wykonuje zawód notariusza, natomiast klientem kancelarii jest osoba (Y), która planuje nabyć prawa i obowiązki z umowy deweloperskiej zawartej przez inną osobę (X). Umowa dotyczy roszczenia o wybudowanie i wyodrębnienie lokalu mieszkalnego wraz z prawami z nim związanymi. Część ceny za lokal została już zapłacona deweloperowi (k1), a druga część ceny jest do zapłacenia (k2).

X i Y mają zamiar zawrzeć umowę zatytułowaną "odpłatna cesja praw i obowiązków z umowy deweloperskiej", w której Y zwróci część zapłaconej ceny (k1) na rachunek X, a pozostałą część ceny (k2) zapłaci na rzecz dewelopera. Dodatkowo, Y będzie płacił X dodatkową kwotę (k3) z tytułu zbycia praw i obowiązków. Wnioskodawczyni twierdzi, że czynność nie jest umową sprzedaży, a odpłatną cesją praw i obowiązków. W treści umowy nie występują terminy "sprzedaż" ani "umowa sprzedaży".

Zdaniem wnioskodawczyni, umowa cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej, mimo że nie widnieje w katalogu przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma charakter odpłatny - w jej wyniku cesjonariusz płaci na rzecz cedenta kwotę ponad cenę przedmiotu umowy deweloperskiej, zatem dochodzi do odpłatnego zbycia praw. Wnioskodawczyni zadała pytanie do KIS czy od odpłatnej cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej notariusz ma obowiązek pobrać PCC

KIS: brak zapłaty PCC od odpłatnej cesji praw i obowiązków

Według oceny KIS, stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawczynię jest nieprawidłowe. KIS stwierdziła, że katalog czynności cywilnoprawnych ujęty w przepisach ustawy o PCC ma charakter zamknięty. Zatem czynności cywilnoprawne, które nie zostały w nim wymienione w sposób wyraźny, nie podlegają opodatkowaniu omawianym podatkiem.

KIS stwierdziła, że planowana umowa odpłatnej cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej nie będzie umową sprzedaży ani też nie będzie mieć charakteru innych wymienionych czynności. W rezultacie, według oceny KIS, umowa nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC. Wnioskodawczyni, działając jako pośrednik przy zawarciu umowy, nie będzie zobowiązana do pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.45.2023.2.MM

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...