Czy podatnik będący nauczycielem spełnia warunki ulgi dla pracujących seniorów?

starszy nauczyciel emerytury nauczycielskie ZNP / shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej wyjaśnia kwestie związane z ulgą podatkową dla seniorów kontynuujących pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Ulga dla pracującego seniora

Wnioskodawczyni jest nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w szkole podstawowej. Z tytułu uzyskiwanych przychodów ze stosunku pracy podlega ubezpieczeniom społecznym. Przez cały rok 2022 wszystkie dochody zainteresowanej były pomniejszane o potrącaną zaliczkę na podatek dochodowy. W maju 2022 r. wnioskodawczyni wystąpiła do ZUS o ustalenie prawa do emerytury. Zainteresowana nie złożyła do pracodawcy pisemnego oświadczenia o spełnieniu warunków do stosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i niepobieraniu zaliczki na poczet podatku. W czerwcu 2022 r. wnioskodawczyni otrzymała decyzję ZUS o przyznaniu emerytury z rekompensatą w kwocie zaliczkowej. Wypłata emerytury podlegała zawieszeniu, gdyż kontynuowała zatrudnienie. W sierpniu 2022 r. zainteresowana podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę i przejściu na emeryturę. Jednakże od września tego samego roku ponownie podjęła pracę u tego samego pracodawcy. Po osiągnięciu wieku emerytalnego łączny przychód wnioskodawczyni w roku 2022 r. z umowy o pracę i umowy zlecenia wyniósł 79.367,66 zł.

Wnioskodawczyni była przekonana, że spełnia warunki do skorzystania z ulgi dla pracującego seniora, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w okresie od osiągnięcia wieku emerytalnego do dnia otrzymania pierwszej emerytury. W celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo do skorzystania z ulgi dla pracującego seniora.

Pracujący senior może skorzystać z ulgi

Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawczyni ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora. Wnioskodawczyni spełniała warunki ulgi dla pracujących seniorów w okresie od uzyskania wieku emerytalnego do otrzymania pierwszej emerytury. Przychody, które podatniczka uzyskała w sierpniu 2022 roku, w tym wynagrodzenie za sierpień, wynagrodzenie urlopowe za sierpień, odprawa emerytalna oraz wynagrodzenie za wrzesień, są zwolnione od podatku.  Z tytułu uzyskania przychodów z pracy, wnioskodawczyni ma prawo do ulgi podatkowej w zeznaniu rocznym za 2022 r. do wysokości przychodu nieprzekraczającego kwoty 85.528 zł. Okoliczność późniejszego przyznania i wypłacenia świadczenia emerytalnego nie wpływa na prawo do ww. zwolnienia podatkowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.247.2023.1.MR

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...