Czy kary umowne zasądzone za opóźnienie dewelopera podlegają opodatkowaniu?

mieszkanie do wynajęcia wynajem wynajmu przeprowadzka deweloper najemca wynajmujący najem / Shutterstock

 Zgodnie z przyjętym stanowiskiem przez KIS, przychód z tytułu zasądzenia kary umownej podlega opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Kara umowna, a zapłata podatku

Wnioskodawca razem z małżonką zawarł umowę deweloperską, na podstawie której deweloper zobowiązał się do wybudowania i ustanowienia odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego. Umowa przewidywała karę umowną za opóźnienie w ustanowieniu odrębnej własności. Wnioskodawca zaciągnął kredyt hipoteczny, a bank jako zabezpieczenie podwyższył marżę o 1 punkt procentowy. Deweloper odmówił dobrowolnej wypłaty kary umownej, więc wnioskodawca wraz z małżonką wystąpili do sądu. Sąd zasądził karę umowną oraz odsetki za opóźnienie. Deweloper, mimo że nie uznał się za winnego dwuletniego opóźnienia w zawarciu umowy o odrębną własność lokalu mieszkalnego, odmówił dobrowolnego wypłacenia wnioskodawcy umówionej kary.

W związku z tym, wnioskodawca zdecydował się na wniesie pozwu przeciwko deweloperowi do sądu powszechnego. W wyniku procesu, w marcu 2022 roku sąd rejonowy orzekł na korzyść wnioskodawcy i jego małżonki, zasądzając kwotę kary umownej za okres od września 2019 roku do sierpnia 2021 roku, czyli do momentu upływu terminu, w którym deweloper powinien był dobrowolnie uiścić karę umowną. Dodatkowo, nałożył odsetki ustawowe za opóźnienie od 31 sierpnia 2021 roku do daty faktycznej zapłaty.

Wnioskodawca uważa, że otrzymany przez niego oraz jego małżonkę przychód z tytułu odszkodowania (kary umownej), które zostało zasądzone przez sąd rejonowy na korzyść wnioskodawcy, nie podlega opodatkowaniu na mocy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca, zwrócił się z pytaniem do KIS czy jego stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

KIS: Kara umowna nie jest zwolniona z PIT 

Według oceny KIS, stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. KIS stwierdziła, że kara umowna stanowi zabezpieczenie wykonania umowy i nie jest równoznaczna z odszkodowaniem, które ma na celu pełną rekompensatę szkody. Odszkodowanie jest uzależnione od rzeczywistej szkody, a celem jest przywrócenie stanu majątku sprzed szkody. Ustawodawca nie zwalnia kary umownej od podatku, w przeciwieństwie do odszkodowań i zadośćuczynień, co jest wyraźnie wyjaśnione w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

KIS określiła, że kwota wypłacona przez dewelopera z tytułu kary umownej, na podstawie wyroku sądu, stanowi przychód z innych źródeł, nie jest jednak objęta zwolnieniem przewidzianym w przepisach ustawy. Przychód ten nie jest uznawany ani za odszkodowanie, ani za zadośćuczynienie, a zatem nie podlega zwolnieniu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.119.2023.1.KK

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...