Czy ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi domu, który nie jest jego właścicielem?

dom jednorodzinny, fotowoltaika, ogród / dom jednorodzinny, fotowoltaika, ogród / Shutterstock

Krajowa informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że jeśli jedno z małżonków jest właścicielem osobno stanowiącego odrębność budynku, a wydatki na termomodernizację są ponoszone z majątku wspólnego małżonków, to nie zostają spełnione warunki określone w przepisach podatkowych, które umożliwiają skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej.

Majątek wspólny małżonków, a ulga termomodernizacyjna 

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który pozostaje w związku małżeńskim ze swoją żoną. Zamieszkują razem dom, który pierwotnie należał do matki wnioskodawcy. W 2019 roku matka przekazała im dom w formie darowizny, a w akcie notarialnym widnieje jako właściciel wnioskodawca. W 2020 roku oboje ocieplili dom ze wspólnego budżetu, a wnioskodawca odliczył ulgę termomodernizacyjną od podatku PIT. Ponadto, małżonkowie rozliczają PIT wspólnie. Planują instalację fotowoltaiki w domu w 2023 roku, ponosząc wydatki ze wspólnego budżetu.

Instalacja fotowoltaiczna zostanie zakończona w trzy lata od pierwszego wydatku, a kwota odliczenia ulgi termomodernizacyjnej dla wnioskodawcy nie przekroczy 53.000 zł w zeznaniu rocznym PIT. Wnioskodawca uważa, że instalacja fotowoltaiczna stanowi przedsięwzięcie całkowitej lub częściowej zamiany źródeł energii na źródła odnawialne. W związku z tym, wnioskodawca jest przekonany, że może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy we wspólnym zeznaniu rocznym PIT razem z żoną będą mogli skorzystać z odliczenia od podatku ulgi termomodernizacyjnej, o której mowa w ustawie o PIT z tytułu realizacji inwestycji fotowoltaicznej w domu. 

KIS: Limit ulgi dotyczy każdego podatnika oddzielnie 

Według oceny KIS, stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. W odniesieniu do możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej we wspólnym zeznaniu rocznym "po stronie" wnioskodawcy, należy zauważyć, że limit ulgi termomodernizacyjnej w wysokości 53.000 zł dotyczy każdego podatnika oddzielnie. Niemniej jednak, gdy przedsięwzięcie termomodernizacyjne odnosi się do budynku będącego własnością odrębną jednego z małżonków, nawet jeśli wydatki są ponoszone z majątku wspólnego małżonków, nie zostaje spełniony wymóg wynikający z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Kluczową kwestią jest prawo własności budynku. Jednakże, nie jest możliwe skorzystanie przez wnioskodawcę z limitu przysługującego małżonce, która nie jest współwłaścicielem nieruchomości. W przypadku, gdy właścicielem budynku mieszkalnego jest wyłącznie wnioskodawca, prawo do ulgi termomodernizacyjnej przysługuje tylko jemu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.88.2023.2.AWO

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...