Czy fotograf może korzystać z karty podatkowej przy rozszerzeniu oferty usług?

album zdjęcia / Shutterstock

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) rozszerzenie oferty usług przez fotografa uprawnia do korzystania z karty podatkowej. 

Rozszerzenie usług fotograficznych, a karta podatkowa

Podatnik jest fotografem, który korzysta z opodatkowania na zasadach karty podatkowej. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od 1 maja 2013 r. i od roku 2014 jest opodatkowany w formie karty. Zakres świadczonych usług obejmuje m.in. wykonywanie fotografii, fotokopii, prac powierzonych oraz sporządzanie odbitek fotograficznych. Planuje on rozszerzyć swoją ofertę o wykonywanie zdjęć w szkołach i przedszkolach, gdzie rodzice będą mieli możliwość zakupu zdjęć w wersji elektronicznej lub wydrukowanej poprzez galerię internetową. 

Podatnik będzie także drukował zdjęcia osobiście na drukarce, bez możliwości świadczenia usług wydruku na plikach klientów. Zakres usług nie obejmuje prac na kasetach magnetowidowych. Zdjęcia będą dostępne w wersji elektronicznej i wydrukowanej, przy czym prawa autorskie nie będą przenoszone na klienta. Klienci będą mogli składać zamówienia w przeciągu tygodnia.

Wnioskodawca uważa, że może nadal korzystać z karty podatkowej. Według jego oceny zdjęcia będą drukowane na drukarce fotograficznej, a korzystanie z usług specjalistycznych, takich jak platforma internetowa, jest dozwolone na karcie podatkowej. Podatnik zadał dwa pytania do KIS: czy w ramach przyporządkowania może wykonywać dla klientów wydruki na drukarce, jako formę przekazania zdjęć wyłącznie wykonanych przez wnioskodawcę oraz czy będąc opodatkowanym w formie karty podatkowej będzie mógł korzystać z usługi specjalistycznej, mianowicie platformy pośredniczącej między fotografem a klientem, konkretnie strony. 

Rozszerzona oferta fotograficzna zaliczona do karty podatkowej

Według KIS, stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Organ stwierdził, że wnioskodawca ma prawo do dalszego korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej, nawet po wprowadzeniu planowanych zmian w zakresie oferowanych usług. Podatnik może wykonywać wydruki na drukarce jako formę przekazania zdjęć wyłącznie wykonanych przez niego. Według oceny KIS, ważne jest, że drukarka nie jest automatycznym samoczynnym printerem do odbitki. Organ wyraził również zgodę na korzystanie przez podatnika z usługi specjalistycznej, która pośredniczy między fotografem, a klientem. System teleinformatyczny usługi umożliwia klientom wybór i zakup zdjęć oraz bezgotówkową płatność.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.68.2023.2.RH

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...