Czy platforma gamingowa podlega opodatkowaniu jako gra hazardowa?

informatyk programista / ShutterStock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że wnioskodawca nie będzie uznany za podatnika i płatnika podatku od gier hazardowych w związku z udostępnianiem platformy gamingowej do urządzania gier użytkownikom.

Udostępnianie platformy gamingowej, a podatek od gier hazardowych

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki z o.o. Zamierza utworzyć platformę gamingową, jako część wirtualnego świata, w ramach której udostępnia się użytkownikom możliwość tworzenia gier na podstawie własnych zasad, dostarczając przy tym niezbędnej infrastruktury technicznej, jak również możliwość brania udziału w grach, rywalizując z innymi użytkownikami w zdobyciu nagrody. W ramach platformy gamingowej wnioskodawca ma zamiar wyemitować własną kryptowalutę spełniającą przesłanki "waluty wirtualnej", z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Rozliczenie na platformie gamingowej będzie przebiegać wyłącznie na podstawie ww. waluty wirtualnej dedykowanej na potrzeby funkcjonowania serwisu. Spółka zamierza udostępniać platformę gamingową graczom umożliwiającą im organizowanie własnych rozgrywek oraz ustalanie własnych zasad, jak również korzystanie z już utworzonych gier, dołączając do grona osób zainteresowanych przedmiotową rozgrywką. Wnioskodawca zapewnił, że w ramach utworzenia i udostępniania platformy gamingowej nie będzie organizować gier hazardowych.

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie występować w roli podatnika lub płatnika podatku od gier hazardowych w związku z udostępnianiem platformy do urządzania gier użytkownikom.

Platforma gamingowa nie podlega opodatkowaniu, jako gra hazardowa

Według KIS wnioskodawca nie będzie występował w roli podatnika lub płatnika podatku od gier hazardowych w odniesieniu do gier urządzanych przez użytkowników na udostępnianej przez niego platformie gamingowej. KIS argumentuje, że wnioskodawca jedynie udostępnia infrastrukturę techniczną platformy, a użytkownicy sami organizują gry i ustalają zasady. Zdaniem KIS, to użytkownicy będą mieć wpływ na zasady gier, a za wypłatę nagród będzie odpowiadać sam użytkownik. Organ podatkowy zaznaczył również, że oświadczenie wnioskodawcy, że nie będzie on organizować gier hazardowych w rozumieniu ustawy o grach hazardowych, również przyczyniło się do stwierdzenia, że opisane czynności udostępniania platformy gamingowej nie sprawią, że wnioskodawca będzie występować w roli podatnika lub płatnika podatku od gier hazardowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.295.2022.5.JS

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...