Czy badania lekarskie w celu uzyskania zaświadczeń to koszt uzyskania przychodu?

PIT / ShutterStock

Dyrektor KIS potwierdził, że wydatki poniesione na wykonanie badań zleconych przez lekarza medycyny pracy, wypełniają definicję kosztów uzyskania przychodów przedstawioną w art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wydatki poniesione w celu uzyskania zaświadczeń lekarskich 

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przeważającym zakresem są prace programistyczne - parametryzacja urządzeń, modyfikacja oprogramowania urządzeń, testowanie, również tworzenie nowych aplikacji obsługujących produkowane przez zleceniodawców urządzenia. Ponadto w zakresie działalności mieszczą się prace ściśle związane z branżą instalacji elektrycznych, w szczególności prace kontrolno-pomiarowe, modernizacje, wykonawstwo wg udostępnionych projektów.

Zleceniodawca Wnioskodawcy zlecił podłączenie i uruchomienie urządzenia na hali. Urządzenie zostało zamontowane pod stropem pomieszczenia - na wysokości 8 m. Wnioskodawca miał przedstawić aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m. W związku z brakiem takiego zaświadczenia, Wnioskodawca złożył odpowiedni wniosek do lekarza medycyny pracy, który zlecił wykonanie odpowiedniego zestawu badań dodatkowych i na ich podstawie wystawił zaświadczenie. Wszystkie wykonane badania zostały wyszczególnione na fakturze VAT, którą Wnioskodawca otrzymał. 

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy wydatki poniesione w celu uzyskania zaświadczeń lekarskich niezbędnych do realizacji zleceń w pełnym zakresie oferty usług, w tym przypadku "Zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m" oraz "Zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami kategorii B", stanowią koszt uzyskania przychodu?

Stanowi koszt uzyskania przychodu

Według odpowiedzi udzielonej przez Dyrektora KIS, wydatki na wykonanie badań lekarskich, w celu uzyskania zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m oraz o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami kategorii B, stanowią koszt uzyskania przychodu.

Organ powołał się na art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który definiuje koszty uzyskania przychodów jako wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Uznał, że badania lekarskie wykonane w celu uzyskania wymaganych zaświadczeń są niezbędne do realizacji zleceń w pełnym zakresie oferty usług i przyczyniają się do zwiększenia ilości potencjalnych klientów oraz utrzymania współpracy z dotychczasowymi zleceniodawcami. 

"Zarówno bowiem cel ich zlecenia, jaki i charakter zleconych badań były ściśle związane ze specyfiką wykonywanych przez Pana usług w ramach działalności gospodarczej. Ponadto konieczność wykonania badań była podyktowana koniecznością otrzymania zaświadczeń, które musi Pan przedłożyć zleceniodawcom. Podstawowym celem poniesienia takich wydatków nie była bowiem poprawa stanu zdrowia bądź jakości Pana życia, a uzyskanie zaświadczeń umożliwiających osiągnięcie przychodów związanych z uzyskanymi zleceniami. Zatem poniesienie przez Pana wydatków na badania zlecone przez lekarza medycyny pracy -co w konsekwencji przekłada się na uzyskanie zaświadczeń o braku przeciwskazań do świadczenia usług na wysokości oraz do kierowania pojazdami kategorii B - ma wpływ na wysokość przychodów uzyskiwanych przez Pana ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji wnioski dla pytającego są takie, że  wydatki poniesione na badania lekarskie w celu uzyskania zaświadczeń o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m oraz o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami kategorii B są uznawane za koszt uzyskania przychodu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.205.2023.2.JS

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...