Czy przekazanie nowych mydeł pochodzących z recyklingu na rzecz organizacji pożytku publicznego podlega opodatkowaniu VAT?

sprzątaczka sprzątacz osoba sprzątająca sprzątanie serwis sprzątający usługi cleaningowe pokojówka hotel ośrodek wczasowy wypoczynkowy / ShutterStock

Dyrektor KIS stwierdził, że przekazanie nowych, powstałych w procesie recyklingu kostek mydeł, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, będzie stanowić dostawę towarów i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. 

Mydełka w kostce na wyposażeniu łazienek pokojowych

Zapytanie interpretacyjne zostało złożone przez osobę planującą rozpoczęcie działalności hotelarskiej. Osoba ta zamierza stosować mydełka w kostce na wyposażeniu łazienek pokojowych. Planuje również zawrzeć umowę o recykling pozostałości niewykorzystanego mydła z firmą recyklingową, która wytworzy nowe kostki mydlane z pozostałości odebranych z hotelu. Nowe kostki mydła mają być przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego w formie darowizny. Pytanie dotyczyło obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w związku z przekazaniem darowizny.

Stanowisko KIS/MF

KIS/MF w odpowiedzi na zapytanie podatnika stwierdził, że nieodpłatne przekazanie mydła pochodzącego z recyklingu na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, za dostawę towarów uważa się również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym wszelkie darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. 

"W analizowanej sprawie, jak wynika z charakteru prowadzonej działalności i treści wniosku, będzie Panu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia mydeł, następnie części tych mydeł zostaną poddane procesowi recyklingu, ale dokładnie z tego samego materiału powstaną "nowe mydła". Zmieni się tylko kształt i waga, ale materiał, z którego będą wykonane nowe kostki mydła pozostanie ten sam. A przy nabyciu mydeł będzie miał Pan prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. Warunkiem uznania powyższych czynności za odpłatną dostawę towaru jest przysługujące podatnikowi w części lub w całości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów, które mają być przekazane. Jeżeli zatem podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów jest opodatkowane. Jak Pan wskazał, z tytułu nabycia opisanych wyżej towarów, z części których powstały nowe mydełka i które będą następnie przedmiotem darowizny, przysługiwać będzie Panu prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wobec powyższego, w okolicznościach niniejszej sprawy spełnione będą przesłanki wymienione w art. 7 ust. 2 ustawy i nieodpłatne przekazanie OPP powstałych w procesie recyklingu, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, kostek mydeł będzie stanowić dostawę towarów i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług." - wskazał organ.

Podsumowanie

W interpretacji wynika, że przekazanie nowych mydeł pochodzących z recyklingu na rzecz organizacji pożytku publicznego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przysługuje również prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wytworzenia nowych mydeł. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.72.2023.2.AKA

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...