Czy najem wycofanych z działalności gospodarczej nieruchomości można opodatkować ryczałtem?

najem, wynajem, mieszkanie / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że najem nieruchomości, które wnioskodawczyni wycofa z działalności gospodarczej do majątku prywatnego, stanowić będzie źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z opcji opodatkowania przychodów z najmu lokali mieszkalnych zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Opodatkowanie przychodów z najmu po wycofaniu nieruchomości z działalności gospodarczej

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od 2002 r. jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Jej głównym źródłem zarobku jest pośrednictwo między niemieckimi firmami a klientami w Polsce. Dodatkowo wynajmuje różne nieruchomości mieszkalne i miejsca parkingowe. Wszystkie nieruchomości są jej własnością i zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. W planach ma wycofanie nieruchomości do majątku prywatnego i wynajmowanie ich w ramach zarządu majątkiem prywatnym bez zatrudniania pracowników i tworzenia struktury organizacyjnej. Wnioskodawczyni oświadczyła, że nie będzie podejmować działań w celu pozyskania najemców ani dostosowania lokali do oczekiwań najemców. Nie będzie podejmowała również żadnych działań marketingowych w odniesieniu do przedmiotowych nieruchomości ani nie będzie oferowała najemcom dodatkowych usług związanych z wynajmowaną nieruchomością. Przychody z najmu po wycofaniu nieruchomości z działalności gospodarczej zamierza opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawczyni planuje wycofać nieruchomości do majątku prywatnego na przełomie 2023/2024 r.

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przychody z najmu opisanych nieruchomości będą stanowić przychód zaliczany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Zasady opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu nieruchomości 

Dyrektor KIS stwierdził, że skoro wnioskodawczyni wycofa nieruchomości do majątku prywatnego i podejmie działania wskazane we wniosku, to wówczas przedmiotem najmu nie będą już składniki majątku związane z działalnością gospodarczą. Ponadto, umowy najmu nie będą zawierane w ramach działalności gospodarczej. Z uwagi na powyższe organ uznał, że najem nieruchomości stanowić będzie źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Organ podatkowy wskazał, że przychody, jakie podatniczka uzyska ze wskazanego źródła, podlegać będą opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 2 ust. 1a oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Organ wyjaśnił, że w przypadku, gdy przychód w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty 100 000 zł, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 8,5%. Natomiast po przekroczeniu tego limitu wnioskodawczyni będzie musiała odprowadzić od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12,5% przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.60.2023.2.HJ

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...