Czy w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, jeśli udziela się bezpłatnych świadczeń, trzeba posiadać kasę fiskalną?

badania lekarz pacjent pacjentka przychodnia / Shutterstock

Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawca - lekarz, nie jest zobligowany posiadać kasy fiskalnej, w przypadku braku pobierania opłat od pacjentów i udzielania bezpłatnych świadczeń lekarskich na rzecz osób fizycznych.

Pytanie dotyczące posiadania kasy fiskalnej

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jako Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska, skontaktowała się z Krajową Informacją Skarbową (KIS) w związku z pytaniem dotyczącym posiadania kasy fiskalnej. Praktyka lekarska działa wyłącznie w podmiotach leczniczych i od pewnego czasu również w formie praktyki w miejscu wezwania. W praktyce lekarskiej w miejscu wezwania udzielane są świadczenia na rzecz osób fizycznych bez pobierania opłat za usługi. Osoba prowadząca praktykę nie planuje również w przyszłości czerpania zysków ze świadczenia usług na rzecz osób fizycznych. Stopień pokrewieństwa osób, którym udzielane są bezpłatne świadczenia, wykracza poza definicję świadczenia pro familia, dlatego praktyka lekarska została rozszerzona o praktykę w miejscu wezwania. 

Przed rejestracją praktyki w miejscu wezwania wnioskodawca skontaktował się telefonicznie z KIS w celu ustalenia, czy w takiej sytuacji konieczne jest posiadanie kasy fiskalnej. W odpowiedzi uzyskanej za pośrednictwem infolinii uzyskał informację, że dopóki nie pobierane są opłaty od osób fizycznych za usługi, nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Osoba prowadząca praktykę chce teraz formalnie potwierdzić tę informację poprzez indywidualną interpretację podatkową, aby uniknąć nieścisłości i błędów w postępowaniu.

Udzielanie bezpłatnych świadczeń lekarskich na rzecz osób fizycznych

W odpowiedzi na pytanie zadane przez podatnika, Dyrektor KIS ustosunkował się do sytuacji, w której osoba, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jako Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska, udziela bezpłatnych świadczeń lekarskich na rzecz osób fizycznych. Organ stwierdził, że w przypadku braku pobierania opłat od osób fizycznych za świadczenia, nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. 

"Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej świadczenia usług w formie praktyki w miejscu wezwania twierdzić należy, że bezpłatne świadczenia w ramach praktyki w miejscu wezwania nie spełniają definicji sprzedaży w myśl art. 2 ust. 22 ustawy. (…) Zatem, w świetle art. 111 ust. 1 w powiązaniu z art. 2 pkt 22 ustawy, świadczenia te nie mogą być objęte obowiązkiem ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. Zatem, nie ma Pan obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej czynności bezpłatnego świadczenia usług na rzecz osób fizycznych w ramach praktyki w miejscu wezwania. Podsumowując, w opisanej we wniosku sytuacji, nie ma Pan obowiązku - jako lekarz - posiadania kasy rejestrującej i ewidencjonowania na niej świadczonych usług." - wskazał organ.

Podsumowanie

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jako Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska, nie jest zobligowana do posiadania kasy fiskalnej w przypadku, gdy nie pobiera opłat od osób fizycznych za udzielane świadczenia lekarskie. Informacja ta ma zastosowanie do konkretnej sytuacji opisanej przez pytającego, który udziela bezpłatnych świadczeń na rzecz osób fizycznych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.70.2023.1.AK

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...